reklamı kapat

POPÜLER

Photoshop’lu fotoğrafa ödül veren Nikon dalga konusu oldu

Bir fotoğrafın üzerinde oynanıp oynanmadığını anlamak, yapılan Photoshop işleminin kalitesine göre değişir. Bazen öyle bir fotoğrafa denk gelirsiniz ki en usta “şopçu” arkadaşı bile fotoğrafın gerçek olmadığına ikna edemezsiniz. Ancak fotoğraf deyince akla gelen ilk resmi mercilerden biriyseniz, üstelik bu iş için ödül vermeniz söz konusuysa, yaptığınız hata çok pahalıya mal olabilir.

nikon-awards-badly-photoshopped-photo-fail-1c
Chay Yu Wei isimli fotoğrafçının “yakaladığı” bu kare, yangın merdiveni benzeri bir yerde beklerken, tam o esnada aynı noktadan geçen bir uçağın etkileyici bir perspektifinden oluşuyor. Ancak işin tuhaf ve Nikon için acıklı olan kısmı aslında o karede bir uçak olmaması.

nikon-awards-badly-photoshopped-photo-fail-2
Yukarıdaki görselde görebileceğiniz gibi, ayarlarıyla oynandıktan sonra fotoğrafın Photoshop’lu olduğunu anlamak mümkün. Bu basit işlemi yapmadan Wei’ye Nikon D90 ile kaydettiği kare için ödül bile veren Nikon, sonuç olarak ufak çaplı bir skandala imza atmış durumda. Nikon hatasını geç de olsa fark edip özür dilese de iş işten geçmişti bile. Nikon’un bu büyük hatasını affetmeyen Photoshop ustaları ise tahmin edeceğiniz üzere parodi çalışmalarını yayınlamakta geç kalmadı. O komik çalışmalara yukarıdaki galeriden göz atabilirsiniz.