reklamı kapat

POPÜLER

pirelli

Pirelli’den yol kaynaklı gürültüyü azaltan teknoloji: PNCS

Pirelli‘nin gürültü engelleme teknolojisi PNCS, yol kaynaklı gürültüyü yüzde 25 azaltıyor. Lastiklerin gürültüsünü azaltan teknolojiye olan talebin sadece bir yılda ikiye katlandığı belirtiliyor. Pirelli tarafından yaratılan teknoloji 2013 yılından beri satılıyor ve başta premium ve prestij segmentleri olmak üzere dünyanın en tanınmış otomobil üreticileri tarafından tercih ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PNCS teknolojisi nasıl çalışıyor?

Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi ya da kısaca PNCS, yol yüzeyi ile lastik arasındaki etkileşimin yarattığı sesin otomobilin içinde algılandığı gürültü düzeyini azaltmak için geliştirilen bir teknolojidir. Yoldan kaynaklı gürültü, Pirelli’nin PNCS sistemi sayesinde yüzde 25 oranında engelleniyor.

Teknoloji, lastiğin içine yerleştirilen spesifik bir ses emici malzemenin kullanımı sayesinde mümkün oluyor. Aksi takdirde aracın içine aktarılacak ve geri planda rahatsızlık veren bir gürültü yaratacak olan havadaki titreşimler, bu malzeme tarafından emiliyor. Bu ‘sünger’; malzemenin çalışma yüzeyini maksimuma çıkaran, titreşimi daha fazla yayılmasını azaltan ve dolayısıyla gürültüyü engelleyen hücrelerden oluşan bir köpükten üretiliyor.

Bu teknolojiyle donatılmış lastikler, yanaklarındaki PNCS sembolü ve onun yanında bir hoparlör ile üzerinden çizgi geçen ses dalgası simgelerini betimleyen özel işaretlerle tanınabiliyor.

PNCS teknolojisi sunan otomobillerin sahiplerine, bu rahatlatıcı teknolojinin avantajlarından yararlanmaya devam etmeleri için daima doğru işaretli lastikleri satın almaları öneriliyor. Lastiklere iyi bakmak da elbette önemli zira üreticinin önerdiği doğru lastik basınçlarını korumak da yol kaynaklı gürültüyü engellemeye yardımcı oluyor.

İlginizi çekebilir

Albert Watson imzalı 2019 Pirelli takvimi