reklamı kapat

POPÜLER

Pixar internet üzerinden ücretsiz eğitimlere başlıyor [Video]

Günlük hayatımızın sıradan bir parçası haline gelen internet prestijli kurumların online eğitim vermesine de olanak sağlıyor. Şimdi de animasyon yapım denince akla gelen ilk stüdyolardan biri olan Pixar internet üzerinden ücretsiz eğitimlere başlıyor.

Daha önce Harvard, MIT, Berkeley, UCLA, Yale ve Princeton gibi birçok üniversitenin uzaktan eğitim programlarını duyurmuştuk. Online eğitim bu kurumlarla sınırlı kalmıyor, Pixar da altı haftalık bir programla karşımıza çıkıyor. Inside Out, Cars, The Incredibles gibi başarılı yapımlarda görev yapan isimler animasyona ilgi uyanlara eğitim vermeye hazırlanıyor. Khan Academy ortaklığında gerçekleştirilen eğitimlere Pete Docter, Mark Andrews, Sanjay Patel ve Domee Shi gibi isimler bilgi sağlıyor. Böylece animasyon işinin ustalarından eğitim almak mümkün oluyor.

Bu eğitim için “Art of Storytelling” yani “Hikaye Anlatma Sanatı” ismini tercih edilmiş. Altı haftalık programın ilk dersi şimdiden PixarInABox.org üzerinden paylaşıldı. Burada eğitime katılanlara başarılı bir animasyon yapım hazırlamanın uzun bir zamana yayıldığı ancak her şeyin hikaye ile başladığı anlatılacak. Başarılı bir hikaye anlatabilmek için izleyicilerle duygusal bir bağ kurmak gerekiyor. Bunun için de tecrübe ettiğimiz olay ve duyguları nasıl anlatacağımızı öğrenmek şart. Pixar online dersleriyle tam olarak bunu yapmayı amaçlıyor. Bu eğitimi tanıtmak amacıyla hazırlanan kısa videoyu hemen aşağıda bulabilirsiniz.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER