reklamı kapat

POPÜLER

İnternet üzerinden verilen ücretsiz eğitimlerle DNA’ya dair her şeyi öğrenebilirsiniz [Video]

Bildiğiniz gibi son yıllarda birçok prestijli kurum internet üzerinden ücretsiz eğitim olanağı sunmaya başlıyor. Bu sayede ekonomiden kodlamaya, sanat eğitiminden animasyon hazırlanmasına kadar pek çok farklı alanda eğitim alınabiliyor. Şimdi Fransa’da konumlanan Centre Recherches Interdisciplinaires internet üzerinden DNA’ya dair her şeyi öğretmeye hazırlanıyor.

Synthetic Biology One ismi verilen bu eğitim katılımcılara biyolojik tasarım hakkında ihtiyaçları olan her şeyi öğretmeyi amaçlıyor. Hazırlanan kısa tanıtımda öğrencilerin burada edindikleri bilgiler sayesinde canlı organizmalar yaratabileceği söyleniliyor. Üstelik bunu ister keyfi şeyler için, ister pratik amaçlarla kullanabiliyorsunuz. Yani arzu ederseniz peynir, ekmek, yoğurt gibi yenebilecek çalışmalar ortaya koyabilirsiniz. Ya da çalışmalarınızı daha ileri aşamaya taşıyıp DNA dizilimiyle oynayarak farklı organizmalar yaratabilir, bunu bir bilimsel çalışmaya dönüştürebilirsiniz. Kısacası edineceğiniz bilgileri nasıl kullanacağınız tamamen size kalmış durumda.

Bildiğiniz gibi şimdiye kadar Harvard, MIT, Berkeley, UCLA, Yale ve Princeton gibi birçok üniversitenin uzaktan eğitim programlarını duyurmuştuk. Bu programlar genellikle daha sosyal alanlara yönelmeyi tercih ediyordu. Centre Recherches Interdisciplinaires ise herkese DNA’yı öğretmeyi ve içlerindeki bilim insanını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu ücretsiz eğitime dair daha fazla bilgi almak için programın tanıtıldığı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR