reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 mi Xbox Series X mi? İşte kullanıcı için en önemli nokta

PlayStation 5 mi Xbox Series X mi? İşte kullanıcı için en önemli nokta

PlayStation 5 ve Xbox Series X ile yeni nesil konsollara geçiş yapmak üzereyiz. Peki kullanıcılar bu iki konsoldan birini neye göre tercih edecek?

PlayStation 5 ve Xbox Series X, bu yılın sonlarına doğru raflardaki yerini alacak. Xbox’ın tasarım detayları ve donanımını iyiden iyiye netleşirken; PlayStation 5’te bu başlıklarda hala bir gizem bulunuyor. Özellikle de tasarım tarafında. Bir diğer gizemli nokta da fiyatlandırma. Her iki konsol da fiyat konusunda şimdilik çekingen. Peki işler kullanıcı tarafında ne yönde? Mortal Kombat ve Injustice’in yardımcı yaratıcısı Ed Boon da aynı şeyi merak etmiş olacak ki Twitter üzerinden takipçilerine bu soruyu yöneltiyor. Sonuçlar dikkat çekici.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 mi Xbox Series X mi?

Ed Boon yaptığı ankette “Yeni nesil konsollar… Sizin için en önemli şey nedir?” diye soruyor. Şıklar arasında erişilebilir fiyat, daha iyi grafikler, özel oyunlar ve yeni nesil oyunları oynatabilme yer alıyor. Elbette bu anket sadece PS5 ve Xbox düşünülerek tasarlanmamış. Özellikle son şıktan dolayı Nintendo Switch de kadraja giriyor. Ancak gelecek nesili başlatacak ikili odak noktası şüphesiz.

Sonuçlar ise fiyatta yoğunlaşıyor. Oy veren 50 binin üzerinde kullanıcının yüzde 37,5’u konsolun fiyatının onlar için önemli olduğunu kaydediyor. Yeni nesil oyunları oynatabilme yüzde 30 ile ikinci sıraya yerleşirken; daha iyi grafikler yüzde 19,2 ile üçüncü sırada. PlayStation’ın kalesi özel oyunlar ise yüzde 13,2 ile son sırada yer alıyor. Görünen o ki “özel oyun” algısı yavaş yavaş kullanıcı cephesinde de değişiyor. Zaten Sony de bunun farkında diye düşünüyoruz. Firmanın kendi özel oyunlarının dahi önümüzdeki dönemlerde PC’ye gelmesi bekleniyor zira.

Bu sonuçlara bakınca her iki firmanın da fiyatlandırma konusunda neden bu kadar ketum olduğu anlaşılıyor. PlayStation 5 ya da Xbox Series X tercihinde düşük fiyat veren konsol yarışta daha cazibeli hale gelecek gibi.

İlginizi çekebilir

Yeni oyunlar göründü; PlayStation Plus şubat ayı ücretsiz oyunları