reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 ne zaman piyasaya sürülecek?

Konsolların yenilenme sıklığında son nesille birlikte büyük bir değişim yaşandı. Eskiden konsolların çok az farklı versiyonları piyasaya sürülürdü ancak bu konsollar arasında çok önemli farklar oluşmuyordu.

Genelde gövdenin küçülmesi ve performansta birkaç küçük iyileştirmenin yapılmasının ötesine geçilmiyordu. PlayStation 4 Pro’nun önemli özelliklerle gelmesi konsolların artık daha sık güncelleneceğine işaret etmişti. Yapılan analizler de PlayStation 5 için uzun süre beklememize gerek kalmayacağını gösteriyor. Analizlere göre konsolların yenilenme hızı iyice yükseliyor. PlayStation 5’in önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor. Söz konusu yeni nesil konsolun PlayStation 4 oyunlarını oynatabileceği düşünülüyor. Aynı şekilde Xbox’ın yeni versiyonunun da geriye uyumluluk sağlayacağı ileri sürülüyor. Halihazırda Xbox One zaten Xbox 360 oyunlarının birçoğunu oynatabiliyor. PS4 ise maalesef böyle bir özellik sunmuyor. Fakat Sony’nin gelecek nesil bu önemli açığını kapatacağı söyleniyor.

Sony’nin Microsoft’un Project Scorpio’suna rakip olarak çıkaracağı düşünülen PS5’in teknik özellik bakımından Microsoft’un yeni konsolundan çok daha güçlü olacağı söyleniyor. Project Scorpio’da 6 teraflop grafik işlem gücü sunulurken PlayStation 5’te bu değerin 10 teraflop seviesinde olacağı belirtiliyor. Henüz PS4 Pro yeni sayılırken PS5‘le ilgili kesin bilgiler vermek zor. Ancak analizler doğruysa yakın zamanda yeni nesil konsolları görürsek şaşırmamak gerek.