reklamı kapat

POPÜLER

Kopyalanması neredeyse imkansız anahtar: Stealth Keys [Video]

Masanın üzerinde duran ev anahtarınızın siz farkında olmadan fotoğrafının çekilmesi ve bu fotoğraf ile bir kopyasının yapılması kulağa James Bond’dan bir sahne gibi gelebilir. Ancak bu mümkün!

Habere konu olan 3D yazıcıyla basılmış titanyum gövdeli Stealth Key isimli anahtar ise bu soruna çözüm getiriyor. Stealth Key dışarıdan fotoğraflanarak veya taranarak kopyalanması imkansız bir tasarıma sahip. İsveçreli UrbanAlps tarafından geliştirilen anahtar üzerindeki tüm dişler dışarıdan gözükmeyecek şekilde gizleniyor. Bu sayede kolayca kopyalanabilen sıradan anahtarlara göre Stealth Key’i 3D taramayla dahi kopyalamak neredeyse imkansız hale geliyor. Yapılan açıklamaya göre anahtarı tasarlamak aslında çok da zor olmamış ancak anahtarı okuyacak olan silindiri tasarlamak üreticileri bir hayli zorlamış.


Stealth Key, 2 anahtarı ve kilit silindiriyle birlikte 200 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Üreticileri de bu fiyatın ucuz olmadığı konusunda hemfikir ancak en azından güvenli bir sistemin garantisini verebiliyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcılar elektronik kilit sistemleri yaygınlaşmaya başlasa da alışılmış mekanik anahtarlı sistemleri tercih ediyor. Çünkü mekanik sistemler 20 yıldan uzun süre sorunsuz çalışabiliyor, maliyetleri düşük ve en önemlisi pil ihtiyaçları da yok. Ancak tüm bu sayılanları sağlayabilen bir elektronik kilit çözümü bulunmuyor. Stealth Key’e ait videoyu haberin girişinden izleyebilirsiniz.