reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5 LOG Tasarım

“PlayStation 5 Pro Enhanced” rozetinin detayları ortaya çıktı

 - Güncelleme: 01 Nisan 2024 10:25

“PlayStation 5 Pro Enhanced” rozetinin detayları ortaya çıktı. Bu rozet, yeni konsolun gücünden tam olarak yararlanan yapımlara verilecek.

Sony PlayStation 4 Pro konsolunu pazara sunduktan sonra, “Dünyanın en güçlü konsolunun tüm avantajlarından yararlanan oyunlar için PS4 Pro Enhanced rozetini arayın.” açıklamasını kullandığı “PlayStation 4 Pro Enhanced” rozetini karşımıza çıkarmıştı. İşte bunun bir benzeri yolda olan PlayStation 5 Pro için de kullanılacak. Öncelikle yeni konsol neler sunacak? Yıl sonunda lanse edilecek bilgisi geçilen “Trinity” kod adlı sürüm, görülen teknik dokümanlara göre grafik işleme gücünü 10.28 teraflop seviyesinden tam 33.5 teraflop seviyesine taşıyacak, PS5 Pro ile PS5’e oranla üç kata kadar daha iyi ışın izleme performansı sunulacak. Hatta bazı durumlarda ışın izleme performansının normal PS5’ten dört kart daha iyi olduğu aktarılan konsol, 4K 60 fps’i de hemen her yeni yapımda standart olarak verecek. Birçok oyunu 4K 120 fps açabilecek güçte olacak gibi görünen model, PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) isimli bir Sony imzalı teknolojiye de destek verecek. Bu DLSS ve FSR benzeri teknoloji, çözünürlüğü temelde düşük işleyecek ve daha sonra yapay zekadan yardım alarak yükseltecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Böylelikle 4K/8K performansı hatırı sayılır oranda artıracak konsol, özel bir makine öğrenimi mimarisini temel alacak ve özel bir yapay zeka işleme / çalıştırma birimine de sahip olacak. Sızan diğer bilgilere göreyse PS5 Pro modeli PS5’ten farklı olarak 448 GB/s (14 GT/s) değil 576 GB/s (18GT/s) hızında bellek taşıyacak (Burada yüzde 28’lik bir artıştan bahsediliyor), işlemcisi aynı olacak ancak 3.85 GHz saat hızına çıkabilecek (High CPU Frequency Mode olacak) ve fiziksel disk sürücüsü gövdeden ayrılabilecek.

Tom Henderson’a göre “PlayStation 5 Pro Enhanced” rozetini taşıyacak oyunlarda 60 FPS’in garanti edilmesi gerekecek, PSSR üzerinden mutlaka 4K sunulması gerekecek ve yoksa ışın izleme eklenecek ya da mevcut ışın izleme altyapısı geliştirilecek. PS5 Pro Enhanced rozeti sadece yeni çıkan oyunlarda değil, daha öne çıkan çok sayıda oyunda da yer alacak. Bildiğimiz kadarıyla Sony bu konuda oyun stüdyoları ile çalışıyor ve onlara yapımların “Enhanced” hale getirilmesinde zaman kazandıracak araçlar / sistemler sunuyor.

PlayStation 5 Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli