reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5 LOG Tasarım

PlayStation 5 Pro için bu sefer oyun odaklı bilgiler geldi

Biliyorsunuz yıl bitmeden önce kesinlikle bir PlayStation 5 Pro modeli karşımıza çıkarılacak. Bu sefer yeni konsol için oyun bilgileri geldi.

Öncelikle PS5 Pro için neler biliyoruz? “Trinity” kod adlı yeni konsol, açık olarak görülen teknik dokümanlara göre grafik işleme gücünü 10.28 teraflop seviyesinden 33.5 teraflop seviyesine taşıyacak, PS5 Pro ile PS5’e oranla üç kata kadar daha iyi ışın izleme performansı sunulacak. Hatta bazı durumlarda ışın izleme performansının normal PS5’ten dört kart daha iyi olduğu aktarılan konsol, 4K 60 fps’i de hemen her yeni yapımda standart olarak verecek. Birçok oyunu 4K 120 fps açabilecek güçte olacak gibi görünen model, PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) isimli bir Sony imzalı teknolojiye de destek verecek. Bu DLSS ve FSR benzeri teknoloji, çözünürlüğü temelde düşük işleyecek ve daha sonra yapay zekadan yardım alarak yükseltecek. Böylelikle 4K oyun performansını hatırı sayılır oranda artıracak konsol, özel bir makine öğrenim mimarisini temel alacak ve özel bir yapay zeka işleme / çalıştırma birimine de sahip olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sızan diğer bilgilere göre PS5 Pro modeli PS5’ten farklı olarak 448 GB/s (14 GT/s) değil 576 GB/s (18GT/s) hızında bellek taşıyacak (Burada yüzde 28’lik bir artıştan bahsediliyor), işlemcisi aynı olacak ancak 3.85 GHz saat hızına çıkabilecek (Bunun için bir High CPU Frequency Mode olacak) ve fiziksel disk sürücüsü gövdeden ayrılabilecekGeliştiricilere çıkan ya da çıkacak oyunlarını PS5 Pro’ya uyumlu hale getirmesi için hali hazırda bildirimler gönderdiği aktarılan Sony, yeni konsolda firmalara 12.5 yerine 13.7 GB RAM kullanım izni de tanıyacak.

Yeni gelen bilgilere göre Sony oyun yapımcılarından oyunlarının PS5 Pro uyumlu “Enhanced” versiyonlarını oluşturmasını talep ediyor ve burada PSSR ile 60 fps ve ışın izleme (Ray Tracing) sunulmasını istiyor. Sony’nin ayrıca eski oyunların PS5 Pro’da daha iyi çalışmasını sağlayacak bir “ultra-boost” modu üzerinde çalıştığı da verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu arada Sony’nin üzücü olarak yeni konsol ile beraber 60 fps’i zorunlu kılmayacağı (Çünkü normal PS5’ler rafa kalkmayacak), bazı yeni oyunlarda yine 30 fps modlarının olacağı ya da sadece 30 fps sunulan oyunların gelmeye devam edeceği aktarılıyor. 1440p seviyesinden 2160p’ye çıkan oyunlara “PS5 Pro uyumlu” etiketi koyacak Sony, sadece Işın İzleme getirilen yani kare hızı ya da çözünürlüğü artırılmayan oyunları da PS5 Pro ile tam uyumlu sayacak. Bu süreç sadece 30 fps’ten 60 fps’e çıkılan oyunlar için de geçerli olacak ancak bu konuda “Enhanced” etiketi için çözünürlüğün düşürülmesi kabul edilmeyecek.

PlayStation 5 Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER