reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 satış rakamları açıklandı; 2021 hedefi konuldu

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, Sony’nin yüzünü fazlasıyla güldürüyor. Çünkü açıklanan rakamlar oldukça iyi geldi.

Stok sorunları nedeniyle halen bulmanın inanılmaz zor olduğu PlayStation 5, Sony tarafından yapılan açıklamaya göre 2020’yi 3.4 milyon satış rakamıyla kapattı. Bunun bir rekor olduğu aktarılıyor ve Sony süreçten oldukça mutlu görünüyor. Elbette satışların 2021’de de durması beklenmiyor. Halen parası olmasına rağmen konsolu alamayan milyonlar bulunuyor. Koronavirüs etkisiyle konsoldan çok üretemeyen, bu yüzden de istemeden de olsa büyük talep üstünden inanılmaz fiyatların döndüğü bir karaborsa yaratan Sony, açıklamaya göre 2021’de PS5 konsoldan 16 ila 18 milyon arasında satmayı planlıyor. Firmanın buna rahatlıkla ulaşacağı ve hatta üstüne bile geçeceği düşünülüyor. Bunda yeni yılda çıkacak önemli oyunların da büyük etkisi olacak.

PlayStation 5 için önemli bir eksik yakında kapanıyor

Türkiye’de 8.299 TL‘den 19 Kasım tarihinde raflardaki yerini alan yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, özel hazırlanan FAQ sayfası ile önemli bir detay daha kazandı. Buna göre konsol ileride VRR yani “variable refresh rate” özelliğine kavuşacak. Bu özelliğin şimdi olmaması oldukça garip çünkü konsol HDMI 2.1 desteğine sahip. HDMI 2.1’in de yerleşik olarak VRR desteği bulunuyor. Ancak buna rağmen şu an PS5’te VRR yer almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X, Series S ve One X konsollarda ise aktif olarak yer alan VRR, PS5’e bir yazılım güncellemesi ile gelecek ancak bunun tarihi henüz verilmiyor. Peki VRR ne işe yarıyor? VRR teknolojisi televizyonun yenileme hızını oyunun kare hızına bağlı olarak gerçek zamanlı ayarlayabiliyor. Bu sayede de oldukça akıcı bir oyun deneyimi elde edilebiliyor. VRR’dan yararlanmak için kaynak (PlayStation 5, Xbox Series X / S vb.) yanında televizyonun da HDMI 2.1 ile VRR desteği olması gerekiyor.

İlgili Video