reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation’ın platformlar arası oyun deneyimini desteklememesinin sebebini eski Sony çalışanı açıklıyor

Microsoft, Xbox tarafında platformlar arası oyun oynamayı desteklese de Sony‘nin PlayStation tarafı buna izin vermiyordu. Esas sebep ortaya çıktı.

Platformlar arası oyun deneyimi mevzusu esasen yeni bir konu değil. Sony ise bu konuda en katı tutumu sergileyen taraf. Öyle ki, PC ile destek verse de diğer konsollarla arasına mesafe koyuyor. Bunun için de kendince gerekçeleri bulunuyor. Ancak son birkaç günde firmanın bu tutumunun böylesine patlak vermesinin büyük bir sebebi var: Fortnite. Son dönemlerin en popüler Battle Royale oyunu Fortnite, E3 2018 ardından Nintendo’nun hibrit konsolu Switch’teki yerini de aldı. Ancak Switch kullanıcılarını çok tatsız bir sürpriz bekliyordu. Şöyle ki, eğer PS4 hesabınıza bağlı bir Fortnite hesabınız bulunuyorsa, bunu Switch’te kullanamıyorsunuz. Yani Sony, platformlar arası oynamayı desteklemediği gibi hesabı da kendine kilitliyor. PlayStation’daki hesaptan çıkış yapsanız da diğer konsolda açamıyorsunuz hesabı.

Firmanın sebebi belli oldu

Tahmin edersiniz ki bu sorun yeni değil ve elbette PC oyuncularını etkilemiyor. Ancak geçmişte bu kadar sorun olmamasının sebebi, hem Xbox-PS4 ikilisine aynı anda sahip olan kullanıcının az olması hem de iki konsolun benzer deneyimler sunmasıyla ortaya çıkan “sorun değil” hissiyatı. Ancak Switch’te işler çok değişiyor çünkü Switch bir mobil platform gibi de kullanılabiliyor. Doğal olarak akıllı telefonunun küçücük ekranında oynamak istemeyen PS4 sahipleri, oyunu mobil olarak oynamak istediklerinde Switch’i tercih edebiliyor. Sony’nin bu baskıcı tutumu ise ne yazık ki işleri kolaylaştırmıyor.
Sony PlayStation
Sony Online Entertainment’ın eski CEO’su John Smedley ise Twitter’dan yaptığı, kısa süre sonra da sildiği açıklamasında bunun nedenini belirtiyor. Fortnite krizini alıntıladığı bir tweetin ardından açıklamalar yapan Smedley’ye göre sebep para. Sony’nin oyuncuların başka bir platformda bir şeyler satın alıp kendi platformlarında kullanılmasını istemediğini belirtiyor. Fortnite her ne kadar ücretsiz bir oyun olsa da, oyun içi satış yaptığı kozmetik ürünlerle ciddi bir gelir elde ediyor. Oyuncuların bu sebebe nasıl karşılık vereceği merak konusu.