reklamı kapat

POPÜLER

Play Games

Google Play Games’ten platformlar arası oyuncu desteği

Şimdiye kadar Android platformu için hizmet sağlayan Google Play, görünüşe bakılırsa iOS platformundan da eksik kalmak istemiyor. Oyun Geliştiricileri Konferansı‘nın (Game Developers Conference – GDC) yapıldığı bu hafta açıklanan güncellemelere göre, Play Games‘te daha önceden sadece Android cihazları için sunulan çok oyuncu desteğinden artık iOS cihazları da faydalanabilecek.

Play Games, rekor ve skor listelerini destekleyen Unity oyun motoruna yönelik bir eklenti üzerinden iOS desteği sağlıyordu, ancak yeni güncelleme bu eklentiye çok oyuncu desteğini de getirecek. Böylece örneğin oyuncuların sırayla hamle yaptığı rol oyunu gibi oyunları Android ve iOS cihazlara sahip kullanıcılar birlikte oynayabilecek. Unity tabanlı olmayan oyunlara yönelik bir SDK’nın da yayınlanacağını açıklayan Google, geliştirilecek eklentinin henüz çok oyuncu desteği vermeyeceğini belirtti.

Ancak Google Play’in tam anlamıyla platformlar arası bir servise dönüşmesi için önünde uzun bir yol var. Unity eklentisi pek çok geliştirici için yetersiz kalırken, Unity dışındaki oyun motorları için yapılan çalışmalar henüz başlangıç aşamasında. Platformlar arası özelliklerin pek çoğunun 18 Mart Salı günü etkinleşeceğini belirten Google’ın bu hafta konuyla ilgili daha ayrıntılı açıklama yapması bekleniyor.