reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13 nimetleri PlayStation ve Xbox kumandasını iPhone ve iPad'e bağlama

PlayStation ve Xbox kumandasını iPhone ve iPad’e bağlama [Nasıl yapılır?]

iOS 13 ile beraber Apple mobil oyun deneyimini geliştiriyor. iPhone ve iPad oyunlarını PlayStation ve Xbox kumandasıyla oynamak mümkün.

Apple sonunda iOS 13 ile beraber PlayStation 4 kumandası DualShock 4 ve bazı Xbox One kumandalarına destek vermeye başladı. iPhone üreticisinin çevrim içi oyun servisi Arcade‘i yayına sokmasıyla beraber oyun deneyimi de sınıf atlarken, mobil oyunlardan daha fazla keyif alabilirsiniz. Akıllı telefonunuzu adeta taşınabilir oyun konsoluna dönüştüren Arcade oyunlarının pek çoğu zaten oyun kumandasıyla daha başarılı bir deneyim sunuyor. Hal böyle olunca oyun deneyiminden daha fazla keyif alabilmek için kumanda kaçınılmaz bir tercih oluyor. Elbette bu bağlantıyı sağlamak için öncelikle iOS 13 güncellemesi yapmanız gerektiğini belirtelim. Daha sonra adımlar her iki kumanda için de benzer şekilde ilerliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 ile gelen PlayStation ve Xbox bağlantı desteği

Bağlantı Bluetooth üzerinden sağlanıyor. Bluetooth destekli Xbox kumandası sahipleri kumandayı açtıktan sonra, kumandanın üst tarafında yer alan kablosuz bağlantı tuşuna dokunarak yakınlardaki cihazları arayabiliyor. iPhone veya iPad modelinde Genel > Bleutooth adımlarını izleyerek bu panelde kumandayı görüntüleyebilirsiniz. Kumandanın ismine tıklayarak bağlantı sağlanıyor. Böylecek MFi kumanda destekli tüm oyunlar kumanda ile oynanabilir hale geliyor.

DualShock 4 sahipleri de benzer adımları izliyor. Telefonunuzda Bluetooth ekranını açtıktan sonra DualShock 4’ün PlayStation tuşu ile Share tuşuna aynı anda basıp bir iki saniye beklemeniz gerekiyor. DualShock 4’ün arkasındaki LED’ler yanıp sönmeye başladığında mobil cihazınızın Bluetooth ekranında kumandayı görebilirsiniz. Böylece bağlantı sağlanıyor.

Cihazınıza aynı anda iki kumanda da bağlayabilirsiniz. Cat Quest II gibi bazı oyunlar yerel co-op destekliyor. Böylece arkadaşlarınızla beraber oynayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Arcade’in tanıtımı