reklamı kapat

POPÜLER

Wi-Fi 6

Yeni dönem başlıyor; Wi-Fi 6 standardı ve Wi-Fi 6’lı ürünler neler sağlayacak?

Wi-Fi 6 dönemi kısa süre önce resmi olarak başladı. Peki bu dönemde bizi neler bekliyor? Wi-Fi 6’lı ürünler neler sağlayacak? İşte cevapları;

Wi-Fi kablosuz bağlantı dünyasına yeni dönemde geçiş yapılıyor. Bu yeni dönem için de birçok soru işareti bulunuyor. İşte bu sorunların cevabını direkt olarak TP-Link yetkilileri veriyor. Firmadan yapılan açıklamada ilk olarak yeni teknolojinin temeline değiniliyor. TP-Link Teknik Destek Mühendisi Eren Yatır, yeni dönem hakkında “Uluslararası Elektrik & Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE)’nin belirlediği standartlarla teknoloji üreticilerinin ürün geliştirdiğini belirterek, kablosuz ağ (WiFi) alanında IEEE 802.11 ile başlayan standartların günümüzde 802 11ax’e kadar geldiğini söylüyor. Yeni dönemde, Wi-Fi teknolojisini barındıran ürünlerde “a, b, g, n, ac” gibi çoğu kullanıcı için bir anlam ifade etmeyen isimler yerine, bağlantı kalitesinin sayılarla değerlendirileceğini açıklayan Yatır, “11ac yerine Wi-Fi 5, ax yerine ise Wi-Fi 6 şeklinde isimlendirme olacak. Böylece daha önce tüketicilerin akılda tutmaya zorlandığı tanımlar yerine daha kolay ve anlaşılır bir isimlendirmeye geçildi” diyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Wi-Fi 6 tam olarak bizlere neler sağlayacak?

Wi-Fi 6’nın en yeni WiFi standardı olduğunu belirten Yatır, hem ağa bağlanan notebook gibi cihazlarda hem de ağ ürünlerinde WiFi 6 teknolojili modellerin görülmeye başlandığını bildiriyor. TP-Link’in de WiFi 6 destekli modellerini duyurduğunu ve yıl sonuna doğru bu ürünleri Türkiye’de de satışa sunmayı hedeflediklerini açıklayan Yatır, WiFi 6’nın en önemli avantajının hız olduğunu; bir önceki standarda göre bağlantı hızı ve erişim kapasitesini dört kat artıracağını vurguluyor. Ayrıca gecikme süresini de yüzde 60 gibi yüksek bir oranda azaltacağını bildiren Yatır, “ Wi-Fi 6, ultra yüksek bant genişliği, ultra yoğun erişim ve ultra düşük gecikme gerektiren senaryoları kolayca yönetecek diyor.

Örneğin kullanıcılar ultra HD video konferans görüşmeleri yapabilecekler. 4K video konferans görüşmesinde her kullanıcı 40 mbit/s bant genişliğine ihtiyaç duyar. Wi-Fi 6 ağın genel bant genişliğini artırıyor ve her kullanıcıya ultra HD video deneyimi sağlıyor” diyor. Özellikle ‘Nesnelerin İnterneti-IoT’ kavramı ile hayatımıza daha fazla akıllı cihazın girmesi sonucunda WiFi ağına bağlı cihaz sayısının da arttığını ve daha fazla anlık veri akışı olduğunu söyleyen Yatır, “IoT, üretim sektöründe robotların daha fazla kullanımı, sanal gerçeklik gibi gelişmeleri göz önüne alırsak, artık çok daha yüksek hızda WiFi bağlantısı ve de aynı anda çok sayıda cihaza bu yüksek hızın sunulması önemli hale geliyor. Wi-Fi 6, donma, kopma vb gecikmeleri 10 ms’lere indiriyor. Bu da neredeyse kesintisiz bir bağlantı anlamına geliyor” açıklamasını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wi-Fi 6 standardına geçmek hızlı olmayacak

Çünkü Eren Yatır, “şu aşamada ülkemizdeki kablosuz bağlanan cihazların çok büyük kısma hala 2.4 GHz yayınını görebilen cihazlar. 802.11 ac, yani WiFi 5 destekli cihazların yaygınlaştırılması için çalışıyoruz” diyor. Bu arada yeni dönemdeki yüksek hızdan faydalanmak için yüksek internet hızlarına da ihtiyaç duyuluyor. Yeni dönem için 8 / 16 / 24 Mbps hızların bir anlam ifade etmediği aktarılıyor.

Wi-Fi 6 standardına Apple’ın yeni iPhone’ları da destek veriyor

Evet yeni tanıtılan modeller iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modelleri de yeni dönemden soruna kadar yararlanabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni standarda destek veren ilk modellerden iPhone 11 Pro