reklamı kapat

POPÜLER

Polisin en büyük yardımcısı olmaya aday yarı otonom robot: Sentinel [Video]

Robotik teknolojiler, geliştirilen yeni projelerle birlikte geride bıraktığımız her gün yeni bir alanda kullanım alanlarını artırıyor. Gelecekte özellik sanayi ve seri üretimde çok daha etkin olacağı tahmin edilen robotlar artık insan hayatına yavaş yavaş doğrudan etki etmeye de başladı. Bunun güncel örneklerinden birisini Indiegogo üzerinden projelerine destek bekleyen Trapezium Technologies ekibi tanıttı. Ekibin Sentinel adını verdiği robotik yardımcı sayesinde polis memurlarının kontrol noktaları sırasında karşı karşıya kalabileceği tehlikelerden kaçınmalarına olanak sağlıyor.


Her türlü zeminin üzerinden gelebilmesi adına dört tekerlekten çekiş sistemiyle geliştirilen Sentinel’in gövdesi üç boyutlu yazıcılar vasıtasıyla bağımsız olarak üretilip sonradan bir araya getiriliyor. Gövdenin tamamlanmasının ardındın üzerine 2,13 metre yükseliğe kadar yükselebilen bir mekanizma ekleyen geliştirme ekibi bu mekanizmanın uç kısmına polis memuruyla kontrol edeceği sürücünün iletişimini sağlayan yüksek çözünürlüklü bir ekranı dahil ediyor. Üzerinde 170 derecelik çekim açısına sahip olan ve anlık görüntülü konuşma imkanı sağlayan kamera ve diğer donanımları bulunan bu ekran, dahil edilen sensörlerle birlikte kimlik ve ehliyet gibi evrakların kontrolü yapılıyor.


Sentinel’i çok daha ilgi çekici yapan özelliğiyse eklenen nefes analiz sistemi sayesinde polis memurunun aracından inmeye gerek kalmadan alkol tesini dahi yapabilecek olması. Üzerinde sisteme özel olarak geliştirilen yazılımı ve yarı otonom özelliğiyle birlikte iki adet küçük polis ışığı bulunan Sentinel’de silah veya benzeri herhangi bir donanım bulunmuyor. Tüm bu sistemi polislerin kontrol noktalarında yaşadıkları ve sonucunda hayatlarını kaybetmelerine kadar uzanan olaylardan etkilenmemesi için geliştirdiklerini ifade eden Trapezium Technologies ekibi, projelerini bir adım öteye taşımak için 7.500 dolarlık barajı aşmak zorunda. Ekibin geliştirdiği projenin resmi sayfasına buradan ulaşıp siz de dilerseniz detaylarını inceledikten sonra projeye destek olabilirsiniz.

VİDEO