reklamı kapat

POPÜLER

Minimalist ve retro tasarım felsefesinin “sınırlı” ortak noktası: CCM Spitfire

Butik bir üretici olan CCM, tamamen el yapımı yeni motosiklet modeliyle meraklılarının karşısına çıkıyor.

Son yıllarda retro tasarıma sahip motosikletlere oldukça fazla rastlar olduk. Aslında bakılırsa ortaya çıkan tüm bu tasarımlar çoğu motosiklet meraklısına nerede o eski modeller bile dedirtiyor olabilir. Bu tasarıma sahip olan motosikletler küresel markaların yanı sıra butik markalar tarafından da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Hatta butik üreticinin bilinirliği yüksek çoğu markadan çok daha etkileyici işler çıkarabildiğini de zaman zaman şahit oluyoruz. Anlatmaya çalıştığımız bu örneklerden bir tanesine daha İngiltere merkezli CCM markasının Spitfire modeliyle şahit oluyoruz.


Sadece 150 adet olarak sınırlı sayıda üretileceği açıklanan CCM Spitfire retro ve minimalist tasarım dilinin son zamanlardaki en güzel örneklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Gerek sahip olduğu motor gerekse tasarımında yer verilen ve ağırlık kazanımı sağlayan parçalarla Spitfire toplam ağırlığı sadece 120,8 kilogramda tutulmuş. Tasarımıyla bizleri 70’li yıllara götüren modelin far, sele ve gövde tasarımı da tamamen ruhunu yansıtacak şekilde bir araya getirilmiş. CCM ekibinin Spitfire’ın altyapısında kullandığı parçalara baktığımızda ön tarafta Dia‘nın tamamen ayarlanabilir yapıda olan süspansiyonuna yer verildiğini görüyoruz. Arka taraftaysa yüksek şok emme gücüne sahip Tractive süspansiyon kullanılıyor. Motorun fren sistemiyse Brembo‘ya emanet.


Tamamen el yapımı olan motosikletin güç ünitesinde tek silindire sahip su soğutmalı 600cc hacimli makine görev yapıyor. Bu motoruyla toplamda 55 beygir güce ve 58 Nm tork değerine sahip olan Spitfire, 0,46‘lık güç/ağırlık oranına sahip. Motorun ebat değerlerine baktığımızdaysa 2,117 milimetrelik uzunluk, 1,423 milimetrelik aks ve 1,100 milimetrelik yükseklik değerlerine sahip olduğunu görüyoruz. Londra Motosiklet Fuarı kapsamında motosiklet tutkunlarıyla bir araya gelen CCM Spitfire 9,965 dolarlık etiket fiyatıyla alıcılarını bekliyor.