reklamı kapat

POPÜLER

Yere düşmekten kurtaran robotik iskelet [Video]

Yaşlı insanlar için en tehlikeli durumlardan biri yere düşmek oluyor. Gençken refklekslerimiz hızlı olduğu için yere düşerken kendimizi koruyabiliyor ve bize zarar verebilecek şekilde düşmekten kaçınabiliyoruz. Fakat yaşlandıkça refleksler azaldığı için düşüşler çok daha tehlikeli bir hal alıyor. Ayrıca yanında kimse olmayan yaşlı bir insan yere düştüğünde kalkamayabiliyor ve bu da yaralanan kişinin saatlerce yardıma muhtaç kalması anlamına geliyor. Geliştirilen bu yeni robotik iskelet sayesinde yaşlıların yere düşmesinin önüne geçiliyor.

EPFL isimli şirketin geliştirdiği iskelet, kişinin bacaklarını ve belini sarıyor. Üzerinde yer alan sensörler sayesinde kişinin yürüyüşü devamlı olarak analiz ediliyor. Eğer yürüyüşte bir anormallik meydana gelirse ve düşme ihtimali doğarsa robotik iskelet sayesinde yeniden denge sağlanıyor. Cihazın 350 milisaniye gibi oldukça kısa bir sürede sorunu algılayıp denge desteği sağladığı ifade ediliyor. Çok kısa sürede tepki verilebildiği için düşmek neredeyse imkansız hale geliyor. Yalnızca küçük denge kayıplarında yardımcı olabilen iskeletin her durumda düşmeyi engellemesi mümkün olmayabiliyor.

Cihazın gelişiminin henüz erken aşamalarda olduğu belirtilirken ne zaman kullanıma hazır hale geleceği hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. 4 kilogram gibi yaşlılılar için ağır sayılabilecek bir yapıda olan robotun gelecekte daha hafif hale getirilebilmesi için çalışmalar yapıldığı ifade ediliyor.