reklamı kapat

POPÜLER

Porsche motorundan güç alan 920 beygirlik hiper otomobil: Anibal Icon

27 Eylül 2017

Uzun yıllardır Porsche modelleri üzerinde ortak performans projeleri geliştiren Anibal Automotive, kendi markası altındaki ilk canavarıyla sokaklara çıkmaya hazırlanıyor.

Motor sporlarına ilgi duymayan pek çok kişi tarafından bilinmemesi normal üreticilerden olan Anibal Automotive, merkezi Kanada‘da olan ve Porsche modelleri üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen bir marka. Porsche modelleri üzerinde gerçekleştirilen motor sporları deneyiminin ardından tamamen kendi logosu altında bir hiper otomobil hazırlığı içerisinde olduğu bilinen Anibal ekibi, beklenen adımını nihayet attı ve Icon adını verdiği hiper modelinin ilk detaylarını paylaştı. 918 Spyder dışında yapı gereği hiper modele sahip olmayan Porsche’den elde edilen deneyimle ortaya 920 beygirlik bir otomobil çıkartmayı başaran ekibin, asfalta indiğinde neler yapabileceğiyse şimdiden merak konusu.


Gövde kısmında ağırlıklı olarak karbon fiber parçaların kullanıldığı Icon’da tasarım bölümünde dikkatimizi çeken Porsche havasının motorda da fazla fazla devam ettiğini görüyoruz. 3.8 litrelik altı silindir biturbo makinenin görev yaptığı aracın bu ünitesi 911 Turbo S‘de kullanılanla birebir aynı olsa da elde edilen 920 beygirlik güç yeterli farkı oluşturuyor. 1.542 kilogramlık toplam ağırlığıyla 0’dan 100’e hızlanmasını 2,4 saniyede tamamlayabildiği açıklanan Icon’un altyapısında aktif süspansiyon, dört tekerlekten manevra ve karbon seramik fren diskleri gibi parçalar, sürüş deneyiminin maksimize edilmesinde büyük rol oynayacak.


Güç ve performans değerleri kadar tasarımıyla da ait olduğu sınıfın gerekliliklerini fazla fazla karşıladığını gördüğümüz Icon’un arka bölümünün neredeyse doğrudan Porsche’den esinlenildiğini söyleyebiliriz. Ön bölümündeki yapısıyla daha çok fark yaratacağını düşündüğümüz araçta fren ve motorun soğutulması için geniş hava kanallarına yer verilirken kapılarını yapısı Gullwing olarak tercih edilmiş. 5 tanesi özel olmak üzere toplamda 55 adet üretilmesi planlanan Anibal Icon’un Nürburgring’e çıkmış en hızlı sokak otomobili olmak adına gözünü Lamborghini’nin tahtına diktiği de gelen bilgiler arasında.

İLGİLİ HABERLER