reklamı kapat

POPÜLER

Ortaklığın ilk yansıması; Cupra E-Racer, “hiper destek” alacak

Kısa süre önce Rimac ve Porsche isimlerini bir araya getiren ortaklık anlaşması, ilk olarak kardeşlerden birisi olan Cupra E-Racer’a yarayacak.

Hırvatistan merkezli olarak büyümeye devam eden Rimac‘ın adını, geçtiğimiz yıllar ortaya çıkarttığı elektrikli hiper otomobillerle çokça duyduk. Yükselişini başarılı ve iddialı bir şekilde devam ettiren Mata Rimac önderliğindeki markayı geçtiğimiz ay gündeme getirense, Porsche ile olan ortaklıktı. Anlaşma kapsamında Rimac’ın yüzde 10‘unu satın alarak yatırım yapan Porsche, ilk elektrikli otomobili Taycan‘ın geliştirme sürecinde Rimac ekibinden destek alacağını da duyurdu. Tabi ki bu ortaklığın Volkswagen grubu içerisinde yer alan Porsche’nin, ailesindeki diğer markalara da yansıması kimseyi şaşırtmayacaktı. Nitekim bu beklentiler anlaşmanın üzerinden sadece iki hafta geçmesiyle birlikte gerçeğe dönüşüyor. SEAT’ın mart ayında tantıtımını gerçekleştirdiği Cupra E-Racer‘ın merkeze alındığı gelişmede ilk teknik detaylar da resmileşmiş gibi görünüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik değerler de kesin gibi

SEAT’ın kendi logosu altında başlı başına bir marka olarak hayatına devam ettirdiği Cupra, E-Racer projesiyle birlikte “binek otomobil yarışı sınıfının” ilk elektrikli üyesi olmaya hazırlanıyor. TCR serisinde yer alan modellerin karakteri üzerine şekillen modelin Rimac kaynaklı olarak ilk teknik detayları da netleşmişe benziyor. Kağıt üstüne baktığımızda tork vektör teknolojisinin altyapıya hakim olduğu araçta 680 beygire kadar esneyebilen bir güç değerinin bahsi geçiyor. Maksimumda 270 km/s hıza erişebileceği dile getirilen aracın 0-100 değeri 3,2 saniye iken 0-200 değeri 8,2 saniye olarak tabloya yansımakta. Halihazırda test aşamasında olduğunu öğrendiğimiz Cupra E-Racer kullanıma hazır hale geldiğinde çok fazla dikkat çekecek gibi.