reklamı kapat

POPÜLER

Boynuz kulağı geçiyor mu; karşınızda “dünyanın ilk elektrikli touring modeli” Cupra e-Racer

Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan Cupra e-Racer, önümüzdeki yıldan itibaren yarış pistlerinde mücadele edebilecek seviyede olacak.

SEAT’tan kağıt üzerinde ayrılarak bağımsız bir marka olarak yoluna devam eden Cupra, bu hamlenin ardından ilk ve belki de en büyük gösterisini Cenevre Otomobil Fuarı‘nda sergileyecek olmanın heyecanını yaşıyor. Fuarda sergilemek üzere geçtiğimiz günlerde Ibiza ve Ateca tabanlı modellerinin tanıtımını gerçekleştiren marka, beklenmedik bir hamle ile yeni bir konsept projeyle daha karşımıza çıktı. “Dünyanın ilk elektrikli touring modeli” olarak lanse edilen Cupra e-Racer, SEAT’ı Uluslararası TCR yarışlarında temsil eden Leon versiyonu üzerine inşa ediliyor. Sunum sırasında öne çıkan performans değerleri de paylaşılan araç bu noktasıyla kesinlikle akıllarda yer edinecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

670 beygire varan güç

Arka tekerlekten çekişli altyapı üzerine inşa edildiğini öğrendiğimiz Cupra e-Race’da toplamda dört adet elektrik motoruna yer veriliyor. Motor ve batarya dağılımının tamamlanmasının ardından yüzde 40’ı önde yüzde 60 ise arkada olacak şekilde ağırlık dağılımıyla karşımıza çıkan araç, önden çekişli altyapıya ve 60/40 ağırlık dağılımına sahip olan Leon TCR’dan yaklaşık 300 kilogram daha ağır. Dört motorun bir araya gelmesiyle yaklaşık 670 beygir gibi bir gücün elde edildiği açıklanan araçta 65 kWh‘lık batarya paketiyle 30 dakikalık tam performans yarışmak mümkün olabilecek. İçerisindeki kontrol panelleri üzerinden güç yönetiminin yapılabileceği modelin Cenevre’de büyük ilgi görmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR