reklamı kapat

POPÜLER

Valve Steam Deck
Valve Steam Deck

Portatif oyun konsolu Valve Steam Deck tanıtıldı; işte fiyat ve detaylar

Oyun dünyasının efsanelerinden Valve, kısa süre önce Nintendo Switch benzeri Steam Deck oyun konsolunu tanıttı.

Uzun zamandır gündemde olan Valve Steam Deck, temel olarak her zaman taşınabilecek portatif bir oyun konsolu. Merkezde 7 inç 1280×800 piksel dokunmatik ekranın, sağda ve solda ise analog kontrolcü ile butonların yer aldığı konsol, genel olarak biraz büyük görünüyor.

Bir bakıma her zaman taşınabilecek bir PC olarak da nitelendirilebilecek ürün, AMD tabanlı donanımlarıyla tüm Steam kütüphanesini yanınızda taşımanıza imkan tanıyor. AAA oyunların dahi altından kalkabildiği aktarılan model, SteamOS işletim sistemi kullanıyor. Yani temelde Linux yer alıyor.

Modelin kalbinde tam olarak dört çekirdekli AMD Zen 2 GPU ve AMD RDNA 2 grafik birimi yer alıyor. 16 GB LPDDR5 RAM ile donatılan oyun konsolu, üç farklı versiyona sahip.

399 dolarlık versiyonda 64 GB eMMC depolama, 529 dolarlık versiyonda 256 GB NVNMe SSD depolama, 649 dolarlık versiyonda ise 512 GB NVNMe SSD yer alıyor. Modelde aynı zamanda microSD üzerinden artırılabilir hafıza sunuluyor.

Nintendo Switch’ten farklı olarak kontrolcüleri gövdeye sabit olan Valve Steam Deck, yerleşik ivmeölçer ile hareketli kontrol altyapısını da getiriyor. Bünyesinde 40 Wh pil yer aldığı aktarılan ürün, bununla birçok oyunda “birkaç saat yetecek kadar” oyun keyif getiriyor.

Web gezintileri ve 2D oyunların oynandığı hafif kullanımda ise 7-8 saat arasında bir pil ömrününün adı geçiyor. Ürün için Switch gibi bir opsiyonel stand / dock ünitesi de sunulacak ancak bunun detayları daha sonra verilecek.

Şimdilik bu dock üzerinde birçok portun yer aldığı görülüyor ve bunlar arasında HDMI da bulunuyor. Yani Steam Deck bu dock ile monitör ve TV’ler de bağlanabilecek bir seçenek konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Valve Steam Deck pazarda popüler olabilir mi?

Elbette geleceği görebilmek imkansız ancak cihazın çok fazla ses getirebileceğini düşünmüyoruz. Modelin özellikle biraz büyük olması ve pil ömrü onu geriye itecektir.

Ancak yine de kesin karar vermeden önce önümüzdeki aralık ayında çıkacak ürünün ilk inceleme yorumlarını beklemek faydalı olacaktır

İlginiz Çekebilir

BMW’nin dikkat çeken fütüristik elektrikli motosiklet modeli