reklamı kapat

POPÜLER

Huawei MatePad 11

HarmonyOS çalıştıran ilk Huawei cihazı; Huawei MatePad 11 incelemesi

Huawei‘nin kendi işletim sistemi HarmonyOS‘lu ilk cihaz olma özelliğini taşıyan Huawei MatePad 11, 120 Hz’lik ekranı, Snapdragon 865 işlemcisi ve aksesuarlarıyla tablet pazarına yeni bir soluk getiriyor. Tabletin merak edilen detayları incelememizde.

Kısa bir süre önce Türkiye’de satışa sunulan Huawei MatePad 11, hiç şüphesiz HarmonyOS işletim sistemiyle dikkat çekiyor. Uzun zamandır konuşulan işletim sistemi nihayet Huawei’nin yeni tabletinde karşımıza çıktı. Bizim de heyecanla beklediğimiz işletim sistemi iOS’ten ilham alan minimalist bir tasarıma sahip. Kullandığımız süre boyunca işletim sistemiyle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Android platformunda kullanılan cihazlarda belli bir kullanımdan sonra uygulamalarda kasma veya donma sorunu yaşanırken HarmonyOS’te böyle bir sorun yaşamadık.

İşletim sisteminde parmağınızı sağ taraftan aşağıya doğru indirdiğinizde kontrol paneli açılıyor. Bu panel üzerinden Wi-Fi, ekran parlaklığı ve Bluetooth gibi ayarlar hızlı bir şekilde ayarlanabiliyor. Pek tabii bu paneli kullanıcılar diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor. Cihazın sol köşesinden aşağıya doğru sürüklemede ise bildirim ekranı karşımıza çıkıyor. Cihazın altından yukarı doğru kaydırma işlemi yapıldığında da açık olan uygulamalar yer alıyor . HarmonyOS 2.0 yüklü gelen tableti aldıktan kısa bir süre sonra tablet için ilk güncelleme de yayınlandı. Tablette arama motoru olarak Petal Search, harita uygulaması olarak Petal Haritalar ve uygulaması mağazası olarak AppGallery karşımıza çıkıyor.

AppGallery’de çoğu uygulama yer alsa da YouTube, Netflix ve Spotify gibi uygulamalar ne yazik ki yer almıyor. Bu uygulamalar mağaza üzerinden APK olarak indirilebiliyor. Biz YouTube uygulamasını mağaza üzerinden indirdik. Ancak kendi Google hesabımızla giriş yapmak istediğimizde uygulama kendiliğinden kapandı. Daha sonrasında Vanced Manager üzerinden YouTube Vanced’i cihazımıza kurduk ve uygulamada sorunsuz bir şekilde hesabımıza tanıtarak giriş yaptık. Netflix uygulamasını da APK yoluyla indirdik ve bir sorunlar karşılaşmadık.  Tablette yüklü gelen WPS Office, doküman, sunum ve PDF oluşturmaya olanak tanıyor. FilmoraGo HD uygulaması ise video editlemeye imkan sağlıyor. Kafanızda uygulamalarla ilgili sorunlar olsa da aslında çoğu uygulamanın platformda yer aldığını belirtmekte yarar var.

İLGİLİ HABERLER