reklamı kapat

POPÜLER

Premium otomobilleri aratmayacak yenilikleriyle 2019 Mercedes Actros

İlk resmi gösterimi bu ay içerisinde yapılacak olan 2019 Mercedes Actros, sahip olduğu teknolojik donanımlarla binek otomobil sahiplerini kıskandıracak.

Kamyon ve çekici sınıfının en popüler birkaç isminden birisi olan Mercedes, satışlarının büyük payını oluşturan Actros‘a hak ettiğini vermek konusunda elini korkak alıştırmamaya devam ediyor. Gerek her jenerasyonda bir adım ileriye götürülen verimliliği gerekse yeni jenerasyon binek otomobilleri aratmayan teknolojileriyle dikkat çeken popüler ismin yeni modelinde de bu felsefenin izlerini net bir şekilde görebiliyoruz. Düzenlenen özel tanıtım etkinliğinde “en güvenli, en verimli ve sınıfının en bağlanılabilir” üye olarak lanse edilen 2019 Mercedes Actros, tasarım konusunda da artık çok daha çekici. İlk resmi gösterimi 20-27 Eylül tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek olan Hanover Ticari Araç Fuarı’nda yapılacak olan Actros kısa süre içerisinde de satış noktalarındaki yerini alacak.

Aynalara elveda

Verimlilik konusunda yerini aldığı versiyona oranla yüzde 5 daha iyi rakamlar vadeden yeni Actros’ta ilk önce teknolojik parçalardan bahsetme gereği hissediyoruz. Bizi buna iten en temel sebeplerin başında neredeyse S-Serisi seviyesinde gördüğümüz insan-makine işbirliğinin aktarıldığı nokta. Dış taraftan baktığında tasarıma da çok büyük katkı sağlayan ilk değişimin ayna bölümünde olduğunu görüyoruz. Çekicilerde devasa boyutlarda gördüğümüz bu yapının yerini artık çok daha modern bir karakteri de beraberinde getiren kameralar alıyor. Bu önemli geliştirmenin aynı zamanda aerodinamik açıdan aracın sürtünme katsayısına olan olumlu etkisini de belirtmeden geçersek olmaz.

Sağda ve solda olmak üzere iki kameranın yer verildiği sistem üzerinden elde edilen görüntüler boyutu 15 inç, çözünürlükleri ise 720×1920 piksel olan devasa ekranlar üzerinden sürücüye aktarılıyor. Kameraların kullanımı konusunda oldukça akılcı çözümler de üreten Mercedes mühendisleri, aynı zamanda araç içerisinde dinlenirken çevrede olan biteni gözlemleyebilme imkanını da sunuyor. Bu özelliğin aracın tamamen kapalıyken kullanılabildiğinin de altını çizelim.

Kokpitte zirve nokta

2019 Mercedes Actros’un kapılarını açıp içeriye girdiğinizde değişimin en büyük parçalarını hissetmeye başlıyorsunuz. İlk anda da belirttiğimiz gibi markanın binek otomobillerinde gördüğümüz kokpit yapısının özel uyarlamalar üzerinden birebir aktarılmış yapısı net bir şekilde söz konusu. Direksiyonun arkasında konumlandırılan dijital sürücü ekranı ve hemen yan bölümde yer alan multimedya ekran zengin ve özelleştirilmiş grafikleriyle takdiri hak ediyor doğrusu. Kablosuz telefon şarjı ve elektronik park freni gibi yine binek sınıftan alıştığımız ve çok fazla kullanılan donanımların da yer verilmesi de şüphesiz sürücüleri fazlasıyla mutlu edecek noktalar arasında.

Yeniliklerin belki de en hissedilir kısımlarından birisini yarı otonom sürüş teknolojisi rozetine sahip olan dijital asistanlar oluşturuyor. Mercedes’in burada da binek modellerden alıştığımız destekleri kullanma konusunda elini korkak alıştırmadığını söyleyebiliriz. Listeye baktığımızda; kendi kendine dur-kalk fonksiyonlu adaptif hız sabitleyici, direksiyona müdahale eden şeritte tutma asistanı, aktif fren asistanı, yaya algılama, mesafe kontrolü ve verimli sürüş asistanı gibi parçaların ön planda tutulduğunu görüyoruz.

Daha verimli güç aktarımı

Mercedes mühendisleri Actros’u daha tutumlu hale getirebilmek adına teknolojinin nimetlerinden fazlasıyla faydalanıyor. Yakıt tüketimini maksimum verim üzerine ilerletebilmek adına “Tahmini Güç Kontrolü” adı verilen sisteminden faydalanan marka, burada uydu tabanlı navigasyonu üzerinden gidilen rotanın analizini gerçekleştiriyor. Rota üzeride var olan yokuş ve iniş gibi noktaları çözümlyerek sürüş karakteristiğini optimize etme üzerine geliştirilen bu yapı, mümkün olmadıkça aracın sert frenleme veya ani gaz gibi tepkileri yapmamasından sorumlu. Ek olarak “Yakınlık Kontrol Asistanı” üzerinden önde seyreden araçları anlık takip eden Actros, bu sayede de tüketimi artıracak tepkilerden kaçınabiliyor. İşin içerisine Economy+ isimli yeni sürüş modu girince, ortaya tek bir amaca hizmet eden birbirinden güçlü maddelerin birlikteliği çıkıyor. Şanzıman aralıklarında da güncellemelerin yapıldığı Actros, 302 beygir gibi bir güçle asfalta iniş yapacak. Altı silindirli makinenin görev yaptığı modelin performans rakamlarını ay sonunda düzenlenecek fuarda almayı bekliyoruz.