reklamı kapat

POPÜLER

Profesyonellere oyuncu aksesuarları; Logitech G Pro X TKL mekanik klavye ve Logitech G Pro X 2 Superlight kablosuz fare incelemesi

Logitech G Pro

LOGITECH G PRO X TKL MEKANİK KLAVYE

Logitech’in üst düzey oyuncu klavyesi siyah, pembe ve beyaz olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle geliyor. Kablosuz kulaklıkta olduğu gibi biz klavyenin pembe renkli modelini test etme fırsatı bulduk. Pembe renkli gövdesiyle göz alıcı bir tasarım sunan klavye G Pro X ailesindeki diğer ürünlerde olduğu gibi profesyonel oyuncularla birlikte tasarlanmış durumda. Oyunculardan alınan geri bildirimler doğrultusunda tasarlanan klavye hem tasarımı hem de malzeme kalitesiyle bizden tam not aldı.

Daha önceden incelediğimiz Logitech G PRO mekanik klavye kablolu bir tasarıma sahip iken yeni model hem kablosuz hem de kablolu olarak kullanılabiliyor. Ayrıca yeni modelin bağlantı noktaları arasında önceki modelden farklı olarak USB-C bağlantısı göze çarpıyor. Klavye bu bağlantı üzerinden kablosuz olarak şarj edilebiliyor. Bir önceki modelde olduğu gibi yeni modelde de nümerik tuş takımına sahip olmayan klavye kompakt bir tasarıma sahip. Klavyenin kutu içeriğinden şık ve dayanıklı bir taşıma çantası da çıkıyor. Bu sayede taşıma kolaylığı da sunan klavyenin alt kısmında kauçuk ayarlar yer alıyor. Bu ayaklar klavyenin belli açılarda durmasını sağlıyor. Logitech’in piyasadaki klavyeleri Türkçe dil desteğiyle gelirken bu klavye ne yazik ki Türkçe dil desteğine sahip değil. İngilizce harf dizilimine sahip olan klavyenin üst tarafında 8 adet kontrol tuşu bulunuyor. Bu kontrol tuşlarıyla birlikte klavyede ses düzeyini hızlı bir şekilde ayarlamaya imkan tanıyan ses düzeyi tekeri de mevcut.

Klavyede yer alan oyun modunu açıp veya kapatmaya imkan sağlayan tuş göze çarpıyor. Oyun oynarken yanlışlıkla basmak istemediğiniz tuşları seçmek oyun modu sayesinde mümkün. Klavyede oyun modu etkinleştirildiğinde belirlenen tuşlar devre dışı kalıyor. Klavyede yer alan bir diğer tuş ise aydınlatma tuşu. Bu tuşa basıldığında klavyedeki aydınlatma kolayca açılabiliyor veya kapatılabiliyor. Caps Lock ve pil ile ilgili bilgi alabileceğiniz bildirim ışığına da sahip olan klavyede Bluetooth ve Lightspeed Wireless ayarlarını hızlı bir şekilde ayarlamak için için fiziksel tuşlar da karşımıza çıkıyor. Daha önceki modelde olduğu gibi yeni model de RGB aydınlatma desteğiyle fark yaratıyor. Klavyedeki aydınlatma sayesinde Logitech G Pro X TKL klavye ayrı bir havaya bürünüyor. Özellikle geceleyin bu aydınlatma sistemi açıldığında fark bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Basış hissiyatıyla birlikte görsel şölen sunan klavyede bu aydınlatma G HUB yazılımı üzerinden özelleştirilebiliyor. Aydınlatma dışında ışıkla ilgili animasyonları da bu uygulama üzerinden dilediğiniz gibi kişiselleştirmek mümkün.  Genel hatlarıyla başarılı bulduğumuz klavye Türkiye’de yaklaşık 7.900 TL’ye satılıyor. Bu fiyat ne yazik ki yüksek olsa da klavyenin sunduğu deneyim çok iyi düzeyde.