reklamı kapat

POPÜLER

PS4’ün uzun zamandır beklenen yeni özellikleri

Sony her yeni güncellemeyle birlikte PS4’e önemli özellikler ekliyor. 4.0 güncellemesiyle arayüzde büyük değişikliklere giden Sony, 4.50 güncellemesiyle uzun süredir beklenen özellikleri konsola dahil ediyor. Bugünden itibaren yeni sürümün betasına katılanlara Sony tarafından davetiye gönderiliyor ve bu kişiler yenilikleri erkenden deneme fırsatı bulabiliyor.

Yeni versiyonda toplamda 6 ana özellik geliyor. Bu özellikler hem depolama alanı sıkıntısı çekenlere çözüm getiriyor hem de arayüzde eleştirilen birçok sorunu düzeltiyor. Yeni güncellemeyle gelecek özelliklerin tamamına aşağıdan göz atabilirsiniz.


Harici HDD desteği
PS4 modelleri 500 GB ve 1 TB olarak satışa sunuluyor ancak sıkı oyuncular için bu kapasiteler yeterli gelmiyor. Böyle zamanlarda cihazın içerisindeki depolama alanı daha büyük bir taneyle değiştirilebilse de bu işlem hem masraflı oluyor hem de zaman alıyor. Yeni güncellemeyle birlikte  USB 3.0 HDD’leri cihaza bağlamak yeterli oluyor. Toplamda 8 TB’a kadar destek sunuluyor ve oyunlar bu harici depolama alanına yüklenebiliyor.


Özelleştirilebilir ana menü
Artık oyunlarda çekilen görüntüler arka plan olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca yazıların gölgesi ve menülerin aydınlatma seviyesi değiştirilerek her koşulda menünün görülebilir olması sağlanıyor.


Yenilenmiş hızlı menü
Ekranın sol tarafından çıkan menüde bazı değişiklikler yapılıyor. Bu menü artık ekranın daha küçük bir kısmını kaplıyor ve böylece oyunu eskisi kadar etkilemiyor. Ayrıca bu kısımdan parti daveti gönderilebiliyor böylece arkadaş grubuyla oyuna girmek için ayrı bir menüye gitmeye gerek kalmıyor.


Basitleştirilmiş bildirim ekranı
Eskiden her bildirim için ayrı bir tür bulunuyordu. İndirilen içeriklerin bildirimi farklı ekranda, sistem uyarıları başka yerde ve oyuncu davetleri de farklı bir menüde bulunuyordu. Bu nedenle bildirimleri kaçırmak ve yeni gelen bildirime ulaşmak zorlaşıyordu. Yeni bildirim sisteminde tüm bildirimler bir yerde toplanıyor ve rahatlıkla ulaşılabilir hale geliyor.

Sosyal paylaşım
Eskiden yenilikler kısmında oynanan oyunlar ve kazanan başarımlar gösteriliyordu. Ancak artık burada bazı paylaşımlar yapmak da mümkün hale geliyor. Yazı, fotoğraf, gif veya ekran görüntüsü paylaşılabilen alanda arkadaşlarımızı etiketleyebiliyoruz.

PlayStation VR ile 3D  Blu-ray izleme
Yeni güncellemede PlayStation VR da unutulmamış. Söz konusun güncellemeyle birlikte PlayStation VR kullanıcıları 3D Blu-ray filmleri izleyebiliyor.

Gelecek haftalarda hakkında daha fazla bilginin verileceği güncellemenin son kullanıcıya ne zaman dağıtılacağı henüz bilinmiyor.