reklamı kapat

POPÜLER

PSA’dan Opel’in satın alınma süreciyle ilgili ortalığı karıştıran iddia: “General Motors yanlış bilgi verdi!”

Resmi anlaşmanın ardından Opel’le ilgili önemli bir problemin farkına vardıklarını belirten PSA yetkilileri ödediklerin paranın yarısını geri istiyor.

Geçtiğimiz mart ayında tüm resmi detaylarıyla duyurusu yapılan PSA’nın Opel satın alması, grubu Avrupa’nın en büyük ikincisi haline getirmişti. General Motors’tan 1,3 milyar euro karşılığında alınan Opel ile teknolojik ve altyapı paylaşımına hız kesmeden giden PSA grubu, Corsa ile başlayan müdahale sürecini halen devam ettiriyor. İmzaların atıldığı günün üzerinden geçen sekiz ay içerisinde herhangi bir negatif açıklamanın yapılmadığı süreçte şok bir gelişme yaşandı. Yapılan son araştırmalar sonunda Opel’in Avrupa bazlı emisyon standartlarının gerisinde kaldığı ve bu sebeten ötürü önemli cezaların kapıda olduğu ortaya çıktı. General Motors’un kendilerine yarım milyar avro borcu olduğuna inandığını belirten PSA, Opel’in emisyon stratejisi hakkında General Motors’un yanlış bilgi verdiğini ve yüklü miktarda ceza ile karşı karşıya kaldığını iddia ediyor.

600 ile 800 milyon euro‘luk bir para iadesinin gündemde olduğu süreçte PSA’yı en çok korkutan durum gerekli koşulların sağlanamaması sonucunda araç başına 95 euro gibi yüksek ceza ödeme ihtimali. Açıklanan son rakamlara göre 2021 yılına kadar, kilometrede 130 gramlık karbon salınımının 95 grama çekilmesi gerekiyor. PSA’nın iddiasına göre Opel’in kendi içerisindeki teknolojisi bunu sağlamak konusunda yetersiz durumda. İddialarını yasal sürece taşımaya hazırlanan Fransız üreticiye ilk cevap da gecikmedi. General Motors sözcüsü David Caldwell, “PSA’nın gelecekteki karbon salınım hedefleri konusunda sunduğu iddiaları anlamış değiliz. Bizimle ortaya çıkmayan konular hakkında spekülasyon yapmıyoruz. O günlerde PSA, çalışanları, birçok uzman ve avukat da dahil olmak üzere sağlam bir inceleme süreci üstlendi. Onlara önemli bilgileri verdik.” diyerek emisyonların tartışılıp tartışılmadığıyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Önümüzdeki günlerde daha da hareketlenmesini beklediğimiz süreçle ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.