reklamı kapat

POPÜLER

Puma atletler için sprinter robot geliştirdi [Video]

Araba yarışı oyunlarında hızımızı gösteren veya geçmemiz gereken hayalet arabaları bilirsiniz. Puma da aynı mantıkla atletler için bir robot geliştirdi. BeatBot isimli robot, atletlerin kendi hayaletlerinin vücut bulmuş hali.

Özellikle 100 metre gibi kısa mesafe koşucusu sprinter atletler için saliselerin bile önemi büyük. Belki de yeni bir rekor için sürekli geliştirmeleri gereken bir süre var ancak bunu canlı bir şekilde “görmedikten” sonra yeni rekorların gelmesi biraz daha uzayabiliyor. Puma da atletlerin geçmeleri gereken süreyi eş zamanlı olarak gösteren robotuyla bu konuda önemli bir adım atıyor.

İvme ölçer ve kızılötesi sensörleriyle donatılan BeatBot, akıllı telefon uygulamasıyla uyumlu çalışıyor. İstenen süre akıllı telefondan girildikten sonra, BeatBot belirlenen mesafeyi o sürede tamamlıyor. Saatte 45 km/s hıza ulaşabilen robot bu anlamda Usain Bolt’la hemen hemen aynı hızda. Bu noktada Puma’nın rekortmen atletin sponsoru olduğunu söylemekte yarar var.

İleride ticari bir ürün olarak da satışa sunulması beklenen BeatBot, şimdilik Puma’nın sponsoru olduğu atletleri için ter dökecek.