reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar I-Pace elektrikli otomobil

Radikal adım; Jaguar 5 yıl içerisinde tamamen elektrikli markaya dönüşecek

 - Güncelleme: 15 Şubat 2021 20:49

Halihazırda elektrikli otomobil ailesini genişletmeye hazırlanan Jaguar cephesi, 2025 itibarıyla sadece bu tarz araçlar satan bir markaya dönüşecek.

Otomobil dünyasının içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümü, bazı markalar için yeni bir atılım yapma imkanı doğuruyor. Bazı isimlerin hibrit modelleri geçiş oyuncusu olarak kullandığı pazarda, eski günlerini arayanlar tam gaz dönüşümle pastadan pay kapma peşinde. Hindistan merkezli Tata Motors bünyesinde bulunan Jaguar da I-Pace ile ilk adımını attığı elektrikli otomobil pazarının radikal oyuncularından birisi olmaya aday. Kısa süre önce CEO değişikliğine giden İngiliz üretici, açıklanan yeni planlanı üzerinden 2025 yılında tamamen elektrikli otomobil satan bir marka olmaya hazırlandığını duyurdu. Jaguar’ın bununla birlikte 2039 yılında karbön nötr bir firma olma hedefi de masada görünenler arasında.

Jaguar ile birlikte Land Rover da dönüşümden payını alacak

Grubun bir parçası olan Land Rover’ı da kademeli olarak içerisine alacak olan bu planın merkezi, geliştirilecek üç platform üzerine şekillenecek. İki platformu Land Rover modelleri için düşünen yönetim Jaguar içinse tamamen farklı bir elektrikli araç platformunu oyuna sokmak istiyor. Bu planlarla birlikte grubun satış tahminlerin de masada görebiliyoruz. Eğer her şey planlandığı gibi giderse önümüzdeki 10 yılın sonunda Jaguar’ın gerçekleştireceği dönüşümle satışların yüzde 100’ü elektrikli olacak. Land Rover cephesi için beklentiler ise satışların yüzde 60 oranında tamamen elektrikliler üzerine olması yönünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Markanın yeni CEO’su Thierry Bollore tarafından gerçekleştirilen duyuruda, grubun dizel motorları 2026 yılına kadar aşamalı olarak kaldırmaya hazırlandığını da görüyoruz. Jaguar-Land Rover hidrojen yakıt teknolojisi için de ciddi bi yatırım planını da devreye almış durumda. Jaguar, I-Pace’in ardından geliştirme süreci devam eden tamamen elektrikli XJ için artık son aşamalara geldi.

İlginizi çekebilir

Jaguar E-Type Zero

İLGİLİ HABERLER