reklamı kapat

POPÜLER

Lancia Ypsilon HF

Ralli ilhamlı Lancia Ypsilon HF görücüye çıkarıldı

Tamamen elektrikli 2024 Lancia Ypsilon ve üstüne gelen hibrit versiyon sonrasında ralli ilhamlı Lancia Ypsilon HF görücüye çıkarıldı.

Lancia Ypsilon HF, daha önce tanıtılan yeni jenerasyon Lancia Ypsilon’un en sportif versiyonu ve direkt olarak ralli tarafından ilham alıyor. 2025’in mayıs ayında satışa sunulacağı açıklanan tamamen elektrikli araç, teknik olarak bakarsak öne konumlandırılan tek bir elektrik motoruyla 237 beygir güç sunuyor. Bu motor ile 0’dan 100 km/s hıza 5,8 saniyede çıkabilen Ypsilon HF, şu an ilginç jantlar üzerinde gösteriliyor ve keskin hatlar ile ilgi çekici bir “hot hatch” karşımıza çıkarılıyor. Bu arada, firma bugün içten yanmalı motora sahip Ypsilon Rally 4 HF için de bir ön gösterim yaptı. Efsane markanın ikonik “Martini” kaplamasını merkeze alan ralli otomobili, aktarıldığı kadarıyla R4 ralli sınıfında yarışacak ve gücünü 1,2-litrelik üç silindirli benzinli bir turbo motordan alacak. Bu motor 209 beygir güç üretecek ve bu güç yola beş ileri şanzıman ile aktarılacak. Limitli kaymalı diferansiyel ile donatılacak önden çekiş model, çok kollu beyaz renkli jantlarıyla ralli pistlerinin tozunu attırmaya hazır görünüyor. Ancak henüz bu konuda bir tarih verilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hatırlamak adına hibrit Lancia Ypsilon modeli direkt olarak 1.2-litrelik üç silindirli benzinli motor üzerine kuruluyor ve altı ileri e-DCT şanzımanı temel alıyordu. 48V mild hybrid sistem ile beraber toplam gücü 99 beygir olan araç, resmi verilere göre 0’dan 100 km/s hıza 9,3 saniyede ulaşabiliyor ve maksimumda 190 km/s hıza çıkabiliyor.

4.6L/100km” tüketim verisi açıklanan model, hibrit tarafta öncelikle dolu “Edizione Limitata Cassina” sürümüyle karşımıza çıkıyor. Aracın fiyatı ise İtalya özelinde 28 bin euro seviyesinde (Aracın elektrikli “Cassina” versiyonu içinse 40 bin euro verilmesi gerekiyor) yer alıyor.

Modelin elektrikli versiyonu içinse iki aşamalı bir tanıtım yapılmıştı. Önce 2024 Lancia Ypsilon Cassina resmi şekilde görücüye çıkarılmıştı. Bu araç kaçıranlar için markanın kuruluş yılı özelinde toplamda 1.906 adet üretilecek özel bir versiyon konumunda yer alıyordu.

Daha sonra ise artık temel model 2024 Lancia Ypsilon resmi olarak lanse edildi. Peugeot 208 / e-208 ve fazlasıyla aynı temeli paylaşan yani CMP / eCMP platformunda hayat bulan model, sürücüsüne 154 beygir güç sunuyor ve 260 Nm tork sağlıyor. 51-kWh batarya üzerinden 403 km WLPT menzil değeri resmiyet kazanan model, 4,08 metre uzunluğunda ve 1,76 metre genişliğinde. 1.584 kilogram ağırlık açıklanan şık elektrikli, Seviye 2 otonom kontrol getiriyor ve çok sayıda sürüş destek sistemi taşıyor.

 Lancia Ypsilon H yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli