reklamı kapat

POPÜLER

Lancia Ypsilon

Tek başına bir markaya bedel; Lancia Ypsilon şaşırtan satış rakamlarıyla gündemde

Grubun belki de en geride bırakılmış üyesi olan Lancia Ypsilon, Avrupa pazarında elde ettiği başarıyla gelecek için toparlanmaya vesile olabilir.

FIAT-Chrsysler grubunun en çok eleştirilen noktalarından birisi, hiç şüphesiz inanılmaz bir tarihi mirasa sahip olan Lancia üzerindeki stratejileri. Hayranlarının tekrar ayağa kaldırılması için düzenlendiği etkinliklerle gündeme gelen marka için maalesef günümüze kadar herhangi bir adım atılmış değil. Halihazırda baktığımızda ise geriye sadece Lancia Ypsilon modelinin bırakıldığını ve onunda sadece İtalya merkezli olarak satışa sunulduğunu görebiliyoruz. Lakin kısa süre önce Fiat Group’s World tarafından açıklanan rakamlar, tek başına bu modelin bile Alfa Romeo gibi önemli bir ismi geride bıraktığını gösteriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lancia Ypsilon İtalyanların favorisi oldu

Avrupa pazarı bazlı olarak yapılan değerlendirme rakamlarına bakmadan önce Alfa Romeo’nun ürün gamını da hatırlamak gerekiyor. Bu noktada bizleri 4C, Mito, Giulia, Giulietta ve Stelvio gibi dört farklı sınıftaki temsilci karşılıyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği tarafından açıklanan rakamlara göre Alfa’nın yılın ilk altı aylık periyodunu içeren satış adedi 27.702 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Lancia ise sadece Ypsilon ile 34.691 adet gibi şaşırtıcı bir başarıyı yakalamış görünüyor. Aracın sadece İtalya pazarında satışta olduğunu altını çizerek bir kez daha belirtmeden geçemiyoruz. Yaklaşık 8 yıldır nitelikli bir değişim geçirmeden satışa sunulan Ypsilon, kullanıcılara iki farklı benzinli ve bir dizel motor seçeneğiyle sunuluyor. 1,2 litrelik benzinli ünite 68 beygir ve 83 beygirle satın alınabilirken dizel seçeneğin en tepesinde ise 93 beygirlik versiyon var. İtalya’da 13.800 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulan Ypsilon, Türkiye’deki ikinci el pazarında ise 30.000 TL ile 60.000 TL aralığında alıcı buluyor.