reklamı kapat

POPÜLER

Maserati

Soru işaretleri çoğalıyor; otonom gelecek için BMW ve Maserati açıklaması

Kısa süre önce motor önemli motor tedarikçisiyle olan anlaşmasını bitiren Maserati, sürücüsüz teknoloji için Almanya’dan yardım alabilir.

Özellikle 2017-2018 dönemi içerisinde satış rakamlarında ciddi daralmalar yaşan FIAT-Chrysler grubu, bünyesinde barındırdığı bazı markalar için elden çıkartma politikasını ciddi şekilde düşünmeye başlamıştı. Lancia gibi bir üreticinin kelimenin tam anlamıyla öldürülmesi, Maserati ve Alfa Romeo‘daki bekleneni veremeyen rakamlar şüphesiz buradaki en büyük etmenler arasında yer aldı. Amerika pazarında Jeep ve Dodge‘un elde ettiği başarılarla yüzü gülen FCA, Giula ve Stelvio girişimleriyle Alfa’yı hareketlendirmeyi başarırken Maserati rozetiyle gelen Levante hamlesi de işin diğer kanadını da nispeten biraz rahatlattı. Tüm bunlara rağmen Maserati’nin halen gruptan ayrılabileceğine dair söylentilerin varlığı eşliğinde, Ferrari’nin artık bu önemli isme motor desteği sağlamayacağı netleşmiş oldu. Şimdi ise markanın geleceğinde önemli rol oynayacak otonom sürüş teknolojisi için BMW ile gerçekleştirilecek muhtemel bir anlaşmanın detayları gündemdeki yerini aldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Maserati için ilk sözü önemli isim söyledi

Automotive News kaynaklı olarak dış basında yankı bulan haber içerisinde, doğrudan bir açıklamanın da var olması dikkat çekiyor. Bu da aslında iddialar üzerinden şekil alan sürecin gerçeğe dönüşmesi konusunda önemli bir hamle. FIAT’ın üst düzey isimlerinden birisi olan John Elkann‘ın yaptığı açıklama, Maserati’nin BMW grubu tarafından geliştirilecek otonom sürüş teknolojisini kullacağını gösteriyor. Bununla birlikte grubun diğer üyelerinde de bu teknoloji için muhtemel bir ortaklık için açık kapı bırakıldığını da söyleyebiliriz. Yaklaşık 1,5 yıl önce içerisinde Google ve diğer birkaç önemli ismin de yer aldığı konsorsiyum, BMW ve FCA grubunu önümüzdeki süreçte daha fazla aynı cümle içerisinde kurmamıza vesile olacak gibi görünüyor. Belki de Maserati için aranan kan doğrudan bir BMW satın almasıyla bile gelebilir. Bunu hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Duygulara nüfuz eden Maserati Levante tanıtımı