reklamı kapat

POPÜLER

Alfieri Concept

Sınıfının en iddialası olacak Alfieri ve yeni SUV müjdelendi; işte Maserati’nin dört yıllık model planlaması

Levante’den aldığı olumlu geri dönüşle birlikte ürün gamına yeni bir SUV modeli ekleyeceğini de duyuran Maserati, Alfieri ile çok ciddi performans değerlerine işaret ediyor.

FIAT-Chrysler grubunun düzenlediği organizasyon kapsamında 2022 yılına uzanan ve dört yıllık aralığı kapsayan kısa vadeli ürün planlaması içerisinde yer alan bir diğer isim de Maserati‘ydi. Sizlerle paylaşıp kısaca değerlendirmesini yaptığımız Alfa Romeo ve Jeep planlamalarının ardından, grup içerisinde eski günlerini arayan son markayı da ele alıyoruz. Açıklanan diğer iki planlamada da altını çizdiğimiz gibi Maserati’de de gelecek dönem elektrik gücünün hissedileceği bir ürün gamı üzerine şekilleniyor. Bu süreçte yeni Quattroporte ve Levante‘nin tanıtımlarını da gerçekleştirecek olan marka için yepyeni iki modelin oyuna sürülüş heyecanı söz konusu. Bir tanesi SUV bir tanesiyse performans odaklı coupe olarak şekillenen bu yeni modellerin altyapı ve sürüş dinamikleriyle sınıfının en iddialıları olacağının vurgusu yapılmakta. Son dönemlerde adını maalesef pek fazla duymadığımız Maserati’nin böylesine iddialı modellerle geleceğe göz kırpması, rekabetin çok daha keyifli olacağına işaret ederken otomobil meraklılarını da fazlasıyla mutlu edecek.

Alfieri Concept

Alfieri planları gecikmeli de olsa netleşti

Planlamaların en önemli ayağından birisi olan Alfieri hakkında konuşmaya başlayalım. Aslında, Maserati’ye özel ilgi duyan meraklılarının dışında otomobil gündeminin sıkı takipçisi olanlar Alfieri ismine çok da yabancı sayılmaz. Adını markanın kuruluş sürecinin içerisinde yer alan kardeşlerden birisi olan Alfieri Maserati‘den alan model, 2014 yılı Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında konsept bir proje üzerinden karşımıza çıkmıştı. O dönem yapılan açıklamalar doğrultusunda seri üretimi için 2020‘nin işaret edildiği Alfieri, günümüz itibarıyla 2022’yi kapsayan planın içerisinde kendisine resmen yer buldu. Marka mühendislerinin satışa sunulması için şimdilik 2022’yi işaret ettiği iki kapılı coupe formlu otomobilin ilk teknik detayları da elimizde. 0’dan 100’e hızlanmasını yaklaşık iki saniyede tamamlayabileceği ve maksimumda 300 km/s’i aşan bir sürate ulaşabileceği açıklanan Alfieri’de hibrit motor uygulaması kullanılacak. Elektrik motor (üç adet) teknolojisini tork iletim sistemiyle desteklenen dört tekerlekten çekiş sistemiyle bir araya getirecek olan Maserati, hafif alaşım parçalarla birlikte dengeli bir spor otomobil vadediyor. Plug-in hybrid olarak geliştirilecek olan modelin Cabrio versiyonu da bu süreçte satışa çıkacaklar arasında.

Elektrikle birlikte en önemli plan SUV

Maserati’nin gelecek planlamasının merkezinde yer alan elektrik entegrasyonunda hızlı şarj teknolojisi ve uzun menzil konusunda ayrı bir hassasiyet söz konusu. Bu da 800V mimarisinin kullanılacağı sistemlerle ilgili menzil beklentilerimizi 100 kilometre sınırına yaklaştırıyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse açıklanan bu formül kapsamında toplamda sekiz plug-in hybrid ve dört elektrikli otomobili Maserati logosuyla birlikte göreceğiz. Porsche’nin Mission E ile büyük bir atılım yapmaya hazırlandığı elektrikli otomobil sınıfında Maserati’nin Tesla’yı da içeriye katarak “önemli rakip” iddiasında olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Duyurusu yapılanlar arasında değerlendirmesini yapacağımız son parça, oyuna sürülecek olan yeni SUV modeli. Levante’nin üzerinde konumlanacak olan bu modelden de ilk teknik detayları paylaşmayı ihmal etmeyen Maserati, 50/50 ağırlık dağılımı ve dinamik dört tekerlekten çekiş sistemini bir araya getiriyor. Sınıfının en hafif platformu ve en iyi güç/ağırlık oranıyla geleceği söylenen modelin sürüş dinamiği konusunda çok büyük beklentiler mevcut. Plug-in hybrid üniteyle gelecek olan modelin ismiyle ilgili henüz ser verip sır vermeyen Maserati yetkililerinin kendilerinden fazlaca emin olduğunun altını çizmekte fayda var. Üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisini Maserati için de standart haline getirmeye hazırlanan FIAT-Chrysler’in gerçekleştirdiği bu atılımın heyecan yarattığına hiç şüphe yok. Sonuçlar ise modeller ortaya çıktıkça kendisini gösterecek.