reklamı kapat

POPÜLER

Yeşil Cehennem’in yıldızlarına en anlamlı performans imzası; Alfa Romeo Giula ve Stelvio Nürburgring Edition

Cenevre’de gösterimi yapılacak olan Alfa Romeo Giula ve Stelvio Nürburgring Edition sınırlı üretim adediyle satışa sunulacak. Alfa standı ayrıca iki yeni 4C modeline de ev sahipliği yapacak.

Geçtiğimiz yılı sıkıntılı bir süreç içerisinde geçiren Alfa Romeo’ya geleceğe umutla bakma imkanı veren iki model hiç şüphesiz Giulia ile Stelvio oldu. Her iki modele olan ilgiden memnun olan marka, sınıflarında Nürburgring rekorlarının elde edilmesiyle de genetiğine yakışan sonuçlara ulaştı. Bu başarının tarihinde SUV sınıfında ürettiği ilk modelle de elde edilmesi hiç şüphesiz genel bazda çok daha anlamlıydı. Şimdi ise kısa sürede bu kadar başarı kazanmış bu iki modeli onure etme vakti. Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında Giula ve Stelvio’nun Quadrifoglio versiyonları üzerine geliştirilen Nürburgring Edition‘ları meraklılarıyla buluşturacak olan Alfa, belki de bu modellere getireceği en anlamlı rozeti takıyor. Kullanıcıları bu modellerin yanı sıra 4C Competizione Coupe ve Italia Spider modelleri de Alfa’nın standında bekliyor olacak.

Aynı motor, farklı kimlik

Üzerlerinde “NRING” rozetlerini taşıyacak olan Giula ve Stelvio’nun Quadrifoglio versiyonları en az anlamları kadar özel olacak. Markadan yapılan açıklamaya göre modellerin her birinden sadece 108 adet üretilecek ki bu da koleksiyonerler için ayrı bir ilgi anlamına geliyor. Özel üretim bu seriyi dışarıdan bakıldığında standart modellerden ayıracak olan temel parça “Pist Grisi” adı verilen renk seçenekleri olacak. Bunun yanı sıra dış bölümündeki ayna, marşpiyel ve tampon eklentileri gibi gövde bölümleri karbon fiber alaşımla gelen modellerin kokpitinde de benzer değişimler söz konusu. Harman kardon ses sistemi standart olarak gelen Nürburgring Edition’lardaki Sparco koltuklar ve karbon seramik frenler, Yeşil Cehennem ruhunun hissedilmesinde başrol üstleniyor. Araçların kaputunun altında yer alan ve Ferrari mühendisleri tarafından geliştirilen 2.9 litrelik V6 twin turbo motorların 510 beygir güç ve 600 Nm tork değerlerinde ise herhangi bir değişim bulunmuyor. Bu da 283 km/s maksimum hız ve 3,8 saniyelik 0-100 değerlerinin de korunduğuna işaret.

4C de sınırlı üretilecek

Alfa Romeo standının dikkat çeken bir diğer üyesi ise Competizione Coupe ve Italia Spider olmak üzere özel versiyonlara kavuşan 4C olacak. Sırasıyla mat gri ve mavi renk seçenekleriyle karşımıza çıkan bu versiyonlarda da 108 adetlik sınırlı üretim söz konusu. Her iki modelde de 1,75 litrelik makineye yer veren Alfa, güç değerini 240 beygir olarak açıklıyor. Beygir başına 4 kilogramlık güç/ağırlık oranı bulunan modeller, 0’dan 100’e 4,5 saniyede erişirken maksimumda 257 km/s hıza çıkabilecek. Araçlarda Akrapovic imzalı çift çıkış egzoz sisteminin standart olarak sunulması da altı çizilmesi gereken detaylardan