reklamı kapat

POPÜLER

Maserati

Maserati elektrikli ve sürücüsüz otomobil yatırımı resmiyet kazandı

FCA tarafından yapıldan 5 milyar euroluk gelecek yatırımı kapsamında planlamaları netleşen Maserati, elektrikli ve otonom araçlarda trendlere cevap verecek.

Geçtiğimiz yıllarda grup içerisindeki geleceği tartışılan markalardan birisi olan Maserati, FCA tarafından İtalya’ya yapılan 5 milyar euroluk yatırımından nasibini aldı. Tesis yenileme, elektrifikasyon ve otonom sürüş teknolojileri kapsamındaki planlar kapsamında geleceğe taşınacak olan üretim macerası, markanın kendine özgü sürüş dinamiklerinin yanında hızlı şarj özellikleri, yeni nesil elektrik bataryaları ve güç aktarma teknolojisiyle birleştirilecek. Yapılan resmi açıklamada Modena, Cassino ve Torino’daki tesislerde gerçekleştirileceğini gördüğümüz yeni modellerin üretimi, 800 milyon Euro’luk yatırım ile devreye alınacak yeni hattın 2020 yılının ilk çeyreğinde açılmasıyla hareketlenecek. Elektrikli Maserati serisinin üretiminin plan dâhilinde 2021 yılında başlaması bekleniyor.

Maserati çizgileri otonom teknoloji için de hazırlanıyor

Maserati’nin geleceğe yönelik hazırlıkları kapsamında, Ghibli 2020 yılında markanın ilk elektrikli hibrit güç ve aktarma organına sahip otomobili olmaya hazırlanıyor. Maserati’nin geleneksel değerlerini elektrikli araç teknolojisiyle aynı potada eriten bir spor otomobil halini alacak olan elektrikli Ghibli, elektrikli güç ve aktarma organlarını sağlamak üzere üretim hattı yenilenen Modena fabrikasında üretilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzun yıllara dayanan köklü ve başarılı geçmişi ile adından söz ettiren GranTurismo ve GranCabrio modelleri de elektrikli versiyonlarıyla Torino’daki tesisin üretim bandından inecek. Markanın yepyeni elektrikli otomobili “Utility Vehicle” ise Cassino’da üretilerek elektrikli araç pazarında önemli bir rolü üstlenecek. Maserati’nin üreteceği tüm yeni elektrikli modeller; Levante, Quattroporte ve Ghibli olmak üzere ürün gamındaki güncel prestijli modellerin sürekli gelişen çizgisini tamamlayacak. Maserati, üreteceği elektrikli araçlarla birlikte mevcut ürün gamındaki modellerini de otonom sürüş özellikleri ile güncellemek için çalışmalarını sürdürüyor. Gelişmiş otoyol asistanına sahip Maserati’de Seviye 2 ile başlayan otonom süreç, aracın şerit giriş çıkışlarını sağlayan ve sürücünün kontrolü kaybettiği durumlarda aracı yol kenarında güvenli bir şekilde durduran Seviye 3’e kadar uzanacak.