reklamı kapat

POPÜLER

Red Faction: Armageddon incelemesi

Yıllar içinde Red Faction’ın argümanı hiç değişmedi; her çıkan yeni oyunun en büyük özelliği her yerin parçalanabilir olmasıydı. Red Faction: Guerrilla’da oyunun türü değişmişti ve oldukça başarılı bulunmuştu. Armageddon da tür olarak Guerrilla’nın izinden gidiyor ancak açık uçlu oyun yapısının yerine daha çizgisel bir oyun sunuyor. Fakat bu hiç de kötü bir durum değil zira bu sayede oyunun hikaye anlatımı güçlenmiş. Gelgelelim bu oyunun bir hikayeye ve anlatıma hiç ihtiyacı yok.

BİR ZAMANLAR DÜNYA
Red Faction: Armageddon, katıksız bir aksiyon oyunu, kesinlikle daha fazla bir beklentiyle başına oturmamalısınız. Örneğin, bir önceki oyun adeta Mars’ta geçen bir Grand Theft Auto gibiydi ancak yapımcılar oyunun türünü değiştirmeyi uygun görmüşler. Bu kez karşımızda Gears of War benzeri bir üçüncü kişi aksiyon oyunu var. Armageddon ise Mars’ın yer altında bulunan madenlerinde geçiyor. Çeşitli silahları kullanarak durmaksızın yaratık avlıyorsunuz fakat oyunu benzerlerinden daha ilginç kılan iki önemli özelliği var. Biri yıkılabilen binalar, diğeriyse manyetik silah.

GÖLGELER DİYARI
Red Faction: Armageddon’da karşılaştığınız tüm binaları temelinden yıkabiliyorsunuz. İçi düşmanla dolu olan bir binanın temeline bomba kurup başlarına yıkmak kadar keyifli bir şey olamaz. Serinin markalarından olan çekiçle bile girişebiliyorsunuz binalara. Manyetik silahsa daha önce oyunlarda görmediğimiz yeni bir oyuncak. Peki, bu silahı kullanmak neden bu kadar eğlenceli? Manyetik silahı önce düşmana, sonra da düşmanın gitmesini istediğiniz noktaya nişanlayıp ateş ediyorsunuz; gerisini silahın kendisi hallediyor. Ya da tam tersini yapıyorsunuz: Bir binanın, düşmanların başına yıkılmasını sağlayabiliyorsunuz.

HAYRAN KALDIK
Red Faction: Armageddon’ın bir de çok oyunculu modu bulunuyor fakat bu seçenekte oyuncular birbirlerine karşı oynayamıyorlar. Infestation adı verilen bu seçenekte, durmaksızın dalga dalga gelen düşmanlara karşı arkadaşlarınızla birlikte hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Red Faction: Armageddon türüne öyle süper yenilikler ve özellikler katan bir oyun değil ancak, durmaksızın süren kaliteli aksiyonuyla denenmeyi kesinlikle hak ediyor.

► Detaylar ve puan tablosu sayfa 2‘de