reklamı kapat

POPÜLER

Renault otomobil fiyatları

Renault Grubu’ndan Türkiye’de yeni yapılanma hamlesi

Ocak 2021’de duyurulan planlama kapsamında hayata geçirilen hamlelerle birlikte Renault Group Otomotiv A.Ş adında şirket kurulacak.

2021’in ilk günlerinde düzenlediği özel bir etkinlikle içerisinde yer alan markaların tamamı için önemli planlamalar duyuran Renault Group, bu etkinlikte ülkelerdeki operasyonlarında da yeniliklere gidileceğinin mesajlarını verdi. “Renaulution” planı olarak lanse edilen bilgiler arasında Türkiye’nin de varlığı dikkat çekerken, sürecin somut yansımaları da kısa süre önce resmiyete kavuştu. Resmi kaynaklardan gelen açıklamayla birlikte Türkiye’de faaliyet gösterecek Renault Group Otomotiv A.Ş’nin (RGO) kurulacağı duyuruldu. RGO, markanın Türkiye’deki varlığını ve yatırımlarını güçlendirecek “Yeni Atılım” projesini hayata geçirmek amacıyla kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Group Otomotiv A.Ş kurulumuyla birlikte görev değişiklikleri yapılıyor

Bu yeni yapılanmayla birlikte Renault Grubu, Oyak-Renault Bursa fabrikasındaki üretim ve MAIS bünyesinde devam eden Renault ve Dacia markalarının satış pazarlama operasyonları başta olmak üzere Oyak Grubu ile olan köklü ortaklığının güçlenerek devam edeceğinin altını çizdi.

Türkiye’de %100 Renault Grubu iştiraki olarak faaliyet gösterecek olan şirketin CEO’luk görevine 1 Aralık 2021 tarihi itibarıyla Hakan Doğu atandı. Halen Kurumsal Yönetim Komitesi’nde yer alan Doğu, Satış Sonrası Kıdemli Başkan Yardımcılığı’nın yanı sıra, RGO A.Ş. CEO’luğu görevini de yürütecek ve Grup CEO’su Luca De Meo’ya bağlı olacak. Hakan Doğu, Grubun Türkiye’ye yönelik “Yeni Atılım” planının uygulanması ve yönetiminden sorumlu olacak.

Şirket, 1968’den bu yana Türkiye’de, Oyak Grubu ortaklığında köklü ve başarılı bir şekilde varlık gösteriyor. Binek araç üretiminde lider konumunda olan ve üretiminin %80’ini ihraç eden Bursa Fabrikası, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan şirketleri arasında 3. sırada yer alırken, Türkiye’nin toplam ihracatına 3 milyar Euro’luk katkıda bulunuyor. Grubun 2000 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırımların toplamı ise 2 milyar Euro seviyesinde.

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın