reklamı kapat

POPÜLER

Resident Evil 7 incelemesi

YENİ HAL, ESKİ TAVIR

Resident Evil 7, bugüne kadar seri içinde oynadığımız açık ara en farklı oyun. Birincil kişi kamera açısına geçiş yapmış olması değişikliklerin belki de en büyüğü. Pek çok fanatik, sırf bu sebeple oyunu protesto etme kararı aldı, düşünün. Fazla derinlere açılmadan bu konuyu netleştirelim; Resident Evil bu kamera açısı ile muazzam olmuş! Geçmişte pek çok teknik sebepten ötürü farklı kararlar alınmak zorunda kalınmış olabilir ancak böylesi realistik görüntülerin sunulabildiği bir zamanda, birinci şahıs görüş açısı büyük fark yaratmış. Bir başka önemli değişiklik ise, tarz anlamında oyunun köklerine dönmüş olması. Bildiğiniz üzere, son oyunlarla birlikte Resident Evil hayatta kalma ve korku türünü kenara bırakıp aksiyona abanmaya başlamıştı. Şimdi ise elimizde tepeden tırnağa, katıksız bir hayatta kalma/korku oyunu var.

İşte bu iki konu üstteki paragrafın sonunu açıklıyor aslında. Birinci şahıs kamera açısı ile kapalı bir alanda geçen oyun evet P.T’yi andırıyor ancak Resident Evil’ı sevmemize neden olan hemen hemen tüm özellikleri bünyesinde barındırmaya da devam ediyor. Mesela Resident Evil 7, P.T gibi yalnızca belirsizlik duygusuyla korkutmaya çabalamıyor. Aksine son derece detaylı betimlenmiş tüm iğrençliğini ve bir an olsun durmak bilmeyen gözünü kan bürümüş düşmanlarını; “Taktik maktik yok, bam bam bam!” edasıyla üzerinize salıyor. Dolabı açıyorsunuz mideniz bulanıyor, kapıyı açıyorsunuz üzerinize yaratık zıplıyor, sessizce ilerliyorsunuz arkanızdan biri omzunuzu kavrıyor, durup bekliyorsunuz yanınızdaki duvar testereyle parçalanıyor… Oyun nefes almanıza hemen hemen hiç izin vermiyor, verdiğinde de zaten öyle bir izne sahip olduğunuzun farkına varmıyorsunuz. Yine panik halinde etrafı kolaçan ederken buluyorsunuz kendinizi.

BİLE BİLE LADES
Oyunla ilgili kafaları kurcalayan en büyük soru işaretlerinden biri, Resident Evil evreniyle ne kadar bağlantılı olacağıydı. Bu konuda fazla detaya girmeyelim ancak oyun aynı evrende geçiyor ve arada bağlantılar bulunuyor. İşin güzel yanı, oyundan keyif almak için önceki hiçbir oyunu oynamış olma ihtiyacınızın bulunmaması. Resident Evil 7, tek başına yeterince derdini anlatan bir yapım. Ve buna rağmen, ana evrenle teması hiç de fena olmayan bir seviyede. Gizemlerini ortaya döktükçe serinin fanatikleri büyük haz yaşayacaktır. Ancak özünde; üç yıl önce kız arkadaşını kaybetmiş bir adamın, yıllar sonra bir mesaj almasıyla kız arkadaşını bulma mücadelesini takip ediyoruz. Elbette bu mücadele çok kısa bir sürede hayatta kalabilme amacına evriliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Sonuçta Resident Evil gibi bir oyunda yıllardır ölü olduğunu düşündüğünüz bir kadından “Hayattayım” mesajı alıyorsanız, bunun anlamı net bir şekilde; “Canına göz diktik, gelmek ister misin?” minvalindedir. Ama yok, illa gideceğiz. Çünkü neden olmasın ki?