reklamı kapat

POPÜLER

Resident Evil serisi en baştan çekiliyor

Şubat ayında vizyona giren Final Chapter filmiyle beyaz perdeye veda eden Resident Evil serisinin sinema macerası bitmiş gibi görünmüyor. Serinin yeniden çekimi gündemde.

Hayatta kalma ve korku türü denildiğinde akla gelen ilk oyun serilerinden olan Resident Evil, ufak tefek topallamalar yaşasa da geniş hayran kitlesi ve janra kattıklarıyla kültleşmiş yapımlar arasında yerini almayı başarıyor. Capcom‘un böylesine başarılı olan oyun serisinin beyaz perdeye geçişi ise elbette kaçınılmazdı. Ancak eğri oturup doğru konuşalım; Milla Jovovich başrolündeki Resident Evil filmleri, oyunlarının yanına yaklaşamayacak kadar kötü yapımlar. İlk filmi dışarıda bırakıyoruz elbette ancak düzenli bir düşüş grafiği izleyen film serisi, her ne kadar vedasıyla hayranları üzse de ortaya çıkan işin elle tutulur yanı pek yoktu. Oyun serisinin Resident Evil VII ile beraber tekrar şaha kalktığı dönemde, seriye yakışmasa da Jovovich’in Alice karakterinin vedasına bir parça üzülmüştük. Öte yandan son filmin dünya çapında 312 milyon dolar, serinin ise toplamda 1,2 milyar dolar hasılata sahip olması yapımcıların seriyi kolay kolay bırakamamasını açıklıyor.

Variety’nin özel haberine göre Resident Evil serisi yeniden çekilecek (reboot). Ancak burada detaylar oldukça belirsiz. Serinin hangi noktasında konumlanacağı belli olmayan bu yeniden yapımda yer alacak oyuncular, yönetmen ve senaryo ekibi şimdilik gizemini koruyor. Serinin ve üretilmiş tüm filmlerin haklarına sahip olan Alman Constantin Film’in yönetim kurulu başkanı Martin Moszkowicz‘in Cannes Film Festivali’nde Variety’e doğruladığı habere göre yapımcı şirket serinin gelirinden kolay kolay vazgeçememiş gibi.

Serinin altı filmini de yöneten ve dördünü yazan Paul W.S. Anderson‘ın ise bu yeniden çekimlerde yer alacağı biraz kuşkulu. Zira Anderson şu sıralarda aktif olarak Monster Hunter üzerinde çalışıyor. Öte yandan Anderson’ın yer almayacak olması belki de iyi haberdir, çünkü filmin hasılatına karşın sunduğu zayıf senaryo özellikle beşinci filmde artık kalp kırıcı düzeye ulaşmıştı. Yapımın “remake” değil de “reboot” olarak duyurulması da yine ümitlerimizi yeşerten detaylardan. Belki Alice’in hikayesi yerine artık köklere dönebiliriz, kim bilir…