reklamı kapat

POPÜLER

Resident Evil: Operation Raccoon City incelemesi

Resident Evil fanatikleri özellikle dördüncü oyundan sonra bir bölünme yaşadı, dört ve sonrasını sevenler ve ilk üç oyunu sevenler şeklinde. İlk üç oyunu sevenler serinin “survival horror” türünde devam etmesi gerektiğini düşünürken, sonraki oyunları sevenler birazcık aksiyonun da gerekli olduğu fikrinde birleşiyor. İşte bu fikir ayrılığının sonucunda ne olursa olsun aksiyon isteyenlerin de olduğu bir grubun varlığı göz önüne alınarak Operation Raccoon City’nin üzerinde çalışmalara başlandı. Yapım sürecinde çok ciddi eleştiriler almasına rağmen yoluna tam gaz devam etti. Sonuçta Capcom’un amacı Resident Evil dünyasında pek çok farklı türde oyunun yapılabileceğini göstermekti ve bunu göstermek için Operation Raccoon City’den daha iyisini bulamazdı.

ZOMBİLER HER YERDE
Operation Raccoon City tam olarak Resident Evil 2 ve 3’ün geçtiği zaman dilimini konu alıyor. Hikayemiz de bu iki oyunda yaşananların çevresinde dönüyor bir noktada. Operation Raccoon City, 4 kişilik Umbrella takımıyla ilerlediğimiz bir takım bazlı aksiyon oyunu. Seçebileceğimiz karakter ve sınıfları şu şekilde; Vector (Recon), Spectre (Surveillance), Lupo (Assault), Beltway (Demolition), Four Eyes (Field Scientist) ve Bertha (Medic). Her birinin oynanış şekli ve silahları farklı olan bu karakterlerden kendimize en uygun olanını seçip oyuna başlıyoruz. Umbrella takımının amacı Raccoon City’de vuku bulan kaos ortamını dizginlemek ve aleyhlerine kullanılabilecek delilleri ortadan kaldırmak. İşte bu nedenle görevlendirilmiş ekibimiz şehre giriş yaptığında beklediğinden daha farklı bir düşman profili görüyor karşısında. Yapay zeka konusunda sıkıntıları bulunan düşmanlarımız ölmek için biraz fazla istekliler sanki. Bu problemi aşmak için kullanılan yöntem ise kontrol sistemini zorlaştırmak olmuş. Düşmanları vurmak için ne kadar zorlandığınızı görünce problemi kendinizde aramayın, genel bir sıkıntı bu. Eğer başarılı bir şekilde düşmanları avlamaya başlayabilirseniz tecrübe puanları kazanmaya başlıyorsunuz ve bu sayede karakterinizin kapalı olan yeteneklerini açabiliyorsunuz. Bu yetenekler arasında görünmez olmak, yakıcı mermilere sahip olmak gibi seçenekler mevcut, tamamen seçtiğiniz karaktere göre değişkenlik gösteriyor. Her ne kadar yapay zeka sıkıntılı olsa da bu vurulmayacağınız anlamına gelmiyor ve eğer vurulursanız o zaman şenlik başlıyor. Vücudunuzdan kan akmaya başladığı için zombiler sizin kokunuza doğru hareketleniyor ve yürüyen yemek edasında üzerinize çullanıyorlar. Eğer zombiler size fazla yaklaşırsa bu kez enfeksiyon kapıyorsunuz. Zombi olmaya doğru giden yolda güzel bir güzergah diyebiliriz. Operation Raccoon City’nin en büyük sıkıntısı maalesef oynanabilirlik kısmında. Sadece yapay zeka ve nişan alma özelinde değil örneğin yakın dövüş mekaniklerinde de sıkıntılar var. Karşınıza düşman geldiğinde uzaktan saldırmak isteseniz sıkıntı, yakından saldırmak isteseniz sıkıntı ama yapay zekası kötü olduğundan aslında hiç sıkıntı değil. Bu problemleri aşabildiğiniz anda oyun gayet eğlenceli anlar sunuyor. Özellikle serinin sıkı fanatikleri Resident Evil 2 ve 3’te yer alan mekanları yeniden gördüklerinde oldukça sevinecektir. Bu mekanlar bire bir şekilde aktarılmış oyuna. Ha keza o oyunlardaki karakterler de bu yapımda yer alıyor, Nemesis dahil. Özellikle bu ana karakterlerin modellemelerinin çok başarılı bir şekilde hazırlandığını belirtmeliyiz. Ancak maalesef oyunda çok sayıda bug bulunuyor ve bu durum yer yer can sıkıcı olabiliyor. Kapılara takılma, olmayan düşmana ateş etme, ölen düşmanın yıkılmaması gibi problemler benim canımı sıkmaz diyorsanız eğer, hiçbir problem yok, tam gaz oynamaya devam edebilirsiniz.

KAHRAMANLARA YER AÇIN
Oyunun en iddialı kısımlarından biri çoklu oyunculu kısmı. Ana senaryoyu 4 kişiye kadar co-op oynayabilirken, çevrim içi multiplayer kısmında ise serinin önemli isimlerini oynama fırsatı yakalıyoruz. Heroes isimli modda Leon S. Kennedy, Jill Valentine, Claire Redfield ve Carlos Oliveira dahil pek çok bildiğimiz önemli karakteri yönetme şansına sahibiz. Bir taraf seçerek karşılıklı kapışma mantığı üzerine kurulu bu mod son derece eğlenceli olmuş. Aslında klasik deathmatch’ten pek de bir farkı yok ama oynanabilir olan karakterler özel olunca mod da ister istemez özel oluyor. Ancak son baktığımızda sunucuların pek kalabalık olmadığını gözlemlemiştik, bundan dolayı oynayacak rakip bulmakta zorlanabilirsiniz. En azından oyunun eksiklerinden biri olarak gösterdiğimiz yapay zeka sıkıntısını göz ardı edebilmek adına çevrim içi multiplayer bölümlerine sarılmakta fayda var, oyunun potansiyeli böylece daha fazla ortaya çıkıyor. Bir diğer problem olan kontrol ve nişan alma sıkıntısını ise aşabilen oyuncular bu arenada muhakkak ki ön plana çıkacaktır, azmetmenizde fayda var.

BİLDİĞİMİZ GİBİ
Daha önce de belirttiğimiz gibi oyunun karakter modellemeleri son derece başarılı. Önceden bildiğimiz isimleri bu şekilde görmek bizleri mutlu etti. Yine oyunda kullanılan ışıklandırma efektlerinde de bir kalite olduğunu söylememiz gerekli. Yer yer bulunduğumuz ortamlar fazla karanlık bir hal alsa da sanıyoruz ki bu tamamen atmosfere katkı yapması açısından yapılmış bir tercih. Özellikle yoldan çıkmış bir şehrin kaotik ortamını çok güzel bir şekilde yansıtan Operation Raccoon City, ufak bugları da olmasa tadından yenmeyecek bir hal alabilirmiş. Müzikler konusunda da işi kotaran yapım bazı ses efektleri noktalarında ise biraz çuvallamış. Özellikle silah seslerinin tokluğunu tam hissedemediğimizden vuruş hissiyatını da tam olarak yaşayamıyoruz. Umbrella ekibinin son teknoloji silahlara sahip olduğu düşünülürse bu hissi daha iyi yaşayabilmek gerekirdi diye düşünüyoruz.

DENEMEKTE YARAR VAR
Hayır bunu sizin için söylemedik. Mevcut markaların farklı bakış açılarıyla yeniden değerlendirilmesi fikrine kapalı olan kişilere söyledik. Zaten sevilen dünyaların içinde geçen bu tip yan oyunların o dünyayı genişlettiği ve zenginleştirdiği aşikar. Elbette serinin fanatikleri sevdikleri oyunun hem farklı bir türde hem de hatalarla piyasaya çıkmasından hoşnut olmayacaktır. Ama bu daha başarılı örneklerin yapılamayacağı anlamına da gelmiyor. Ne kadar sıkıntıları olsa da Operation Raccoon City, özellikle seriyi sevenlerin bir kez olsun denemesi gereken bir yapım. Hem önemli olan kusurlarıyla da olsa sevebilmek değil midir?