reklamı kapat

POPÜLER

Rotada Himalaya da var; elektrikli SUV yarış serisi heyecanına hazır olun!

Formula E’nin organizasyon ekibi tarafından düzenlenmeye başlanacak Extreme E yarışlarıyla, elektrik gücünü arazi araçları üzerinden dünyanın en zorlu şartlarında göreceğiz.

Günümüzde elektrikli otomobil hamlelerini gerçekleştirme konusunda adımlarını erken atan markaların bir kısmı bunu yarış tecrübelerine borçlu. Audi, NIO, DS, Renault ve Mahindra gibi önemli isimler arasına bir süre önce Jaguar‘ın da tekrar pistlere dönmesine olan bu organizasyon Formula E‘den başkası değil. Henüz dört yıl gibi kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen popülaritesini ivmeli bir şekilde artırmayı başaran yarışlara katılımcı takım sayısı da aynı paralelde ilerliyor. Gelecekte de bu sporun temel taşı konumunda olacağı tahmin edilen organizasyon, görünüşe göre düzenleyici ekibe yeni fikirler de vermiş durumda. “Extreme E” adında yepyeni bir yarış serisi hazırlığı içerisinde olduğu söylenilen organizasyon ekibi, bu kez rotaları dünyanın en zorlu koşulları üzerinde şekillendirecek. Üstelik bu heyecan verici gelişmenin hayata geçmesi için çok fazla beklememiz de gerekmeyebilir.

Hazırlıklar devam ediyor

Dış basında da büyük yankı bulan bu organizasyonla ilgili henüz erken olmasına rağmen ciddi ipuçları var diyebiliriz. İlk yarışının 2020 sezonunda gerçekleştirilmesi planlanan Extreme E’nin katılımcı çeşitliliği de büyük olasılıkla zengin olacak. Ortak şasinin baz alınarak her türlü arazi aracının katılım sağlayabilmesi üzerine şekillenmesi gündemde olan yarışa katılım sağlayacak markalar, ikinci aşamadaysa kendi geliştirdikleri elektrik motorları ve gövdelerden faydalanacak. Bu zamana kadar adı pek fazla duyulmamış ekiplerin boy göstermesiyle bir hayli zengin olacağının sinyalleri verilen yarışın düzenleneceği noktalar arasında Himalaya Dağları ve Kuzey Kutbu gibi yerlerin olması işin heyecanını bir seviye daha artırıyor. 2019 içerisinde pilot modeller ve konseptiyle tanıtılmasını beklediğimiz organizasyonun yarış dünyasına ne denli bir soluk getireceğini hep birlikte göreceğiz.