reklamı kapat

POPÜLER

french

Saat altıdan sonra patron falan dinlemem, ben Fransızım

Ekmeği, şarabı, çikolatası derken yabancıların gözüne tam bir keyif cenneti gibi görünen Fransa, plajları ve mutfağı kadar sosyal hakları koruyan örgütleri ve sendikalarıyla da ünlü. Teknoloji sektöründeki işverenler ve çalışanlar arasında imzalanan hukuken bağlayıcı bir sözleşme sayesinde işverenlerin mesai saatleri dışında çalışanlarına e-posta göndermesi yasaklandı.

Fransa’da işçiler haftada 35 saat çalışsa ve yılda minimum 5 hafta ücretli izin hakkına sahip olsa da, Fransız çalışanların da kendilerince rahatsız olduğu durumlar söz konusu. Özellikle Google ve Facebook gibi teknoloji firmalarındaki çalışanlar işverenlerin mesai saatleri dışında gönderdikleri e-postaların artık taciz boyutlarına vardığını görünce sendikalar hemen işe koyulmuş.

Sonuçta mesai saatleri dışında e-posta gönderilmesini yasaklamak üzere imzalanan sözleşme sendikalar ve çalışanlar tarafından sevinçle karşılansa da firmalar durumdan pek memnun değil. Google gibi pek çok teknoloji devinin faaliyet gösterdiği Fransa’daki dijital sektör aşırı bürokrasiden şikayetçi. Ancak sosyalist tutumun herkesin hücrelerine işlediği bir ülkede firmaların şikayetleri tabii ki çok da ciddiye alınmıyor.

Zaten şaraptı, çikolataydı derken tüm bu sefanın içinde e-postaymış, patronmuş kim uğraşır?

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Saat altıdan sonra patron falan dinlemem, ben Fransızım” için bir cevap

  1. alijamal dedi ki:

    Faydalı bir uygulama gibi görünüyor. Yok ben akşam mail atmıştım niye bakmadın derdi yok