reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Sadece 200 dolara 3D yazıcı geliyor, sektörde rekabet kızışıyor [Video]

Bu ayki LOG Dergisi’ne göz attıysanız dosya konularımızdan 3D yazıcıları ve fiyat seviyelerini de görmüşsünüzdür. Gerçekten konuda tecrübeli olsun olmasın herkesin ilgisini çekmeye başaran bu teknoloji ile aramızdaki tek engel fiyatlarının yüksekliği olarak görünüyor. Ancak Amerikalı bir firma bu kaderi değiştirmeye hazırlanıyor.


M3D LLC adlı şirketin, Kickstarter’dan seri üretimi için fon kampanyası başlattığı Micro adlı 3D yazıcısının ön sipariş verebilmek için istenen destek tutarı sadece 200 dolar olunca, şirket sadece 11 dakikada 400 bin doların üzerinde fon toplamayı başardı. 50 bin dolar hedefle yola çıkan firmanın fon toplamak için önünde 29 günü daha bulunurken haberin yazıldığı saatte toplanan fon miktarı 700 bin doların üzerine çıkmıştı bile.


Micro’dan bahsedecek olursak, minimal ve şık tasarımı ile tam olarak ev ve hobi kullanıcıları için ideal bir 3D yazıcı olarak dikkat çekiyor. Hammadde olarak hem PLA hem de ABS kullanabilen Micro, kendine özel bir kartuş sistemi kullanmaması sebebiyle kullanıcılarına piyasadaki birçok alternatif arasından dilediklerini seçme şansı sunuyor. Sadece 1 kg ağırlığındaki 3D yazıcı, 50- 350 mikron çözünürlükte 185 mm’lik kübik üretime imkan veriyor.

Micro’nun en güzel özelliklerinden biri de fiyatına kendi yazılımı olan M3D’nin de dahil olması olarak gösterilebilir. Yazılım, kolay ve sade arayüzü ile 3D baskı işini adeta bir oyuna dönüştürerek Micro’nun hobi amaçlı kullanımını desteklemeyi başarıyor. Daha önce 3D modelleme ile ilgili olarak hiç tecrübeye sahip olunmasa dahi, yazılım içerisinden online olarak farklı 3D modeller taranarak beğenilenler için anında baskı emri verilebiliyor. 3D yazıcı ve modelleme konusunda daha tecrübeli kullanıcıları da unutmayan şirket, yazılımı açık kaynak kodlu olarak sunarak geliştiriciler tarafından daha yetenekli hale getirilmesine imkan tanıyor.


Eğer gerekli fonu sağlarsa Ağustos 2015’te ön sipariş veren kullanıcılarına teslimata başlayacağını vadeden firmanın, gerekli fonun 10 katından fazlasını daha şimdiden topladığı için, hızla geliştirme aşamasını tamamlayarak teslimata zamanında başlaması bekleniyor. Şu an için destekte bulunarak ön sipariş vermek isteyen teknoloji severlerin 300 dolarlık ödeme yapması gerekiyor zira 200 dolarlık kontenjan ilk 11 dakika içerisinde dolmuştu. Bizim bu haberi hazırlamak için harcadığımız süre dahi 11 dakikadan fazla iken bir fikir, bu süre içerisinde 400 bin dolar toplayabiliyor. Ancak ürünün özelliklerine oranla fiyatı rakipleri karşısında öyle cazip ki, topladığı desteği hak ediyor.

VİDEO