reklamı kapat

POPÜLER

pomera

Sadece bir işlevi olan katlanabilir klavyeli “akılsız” bilgisayar [Video]

Japon şirket King Jim, katlanabilir tasarımıyla dikkat çeken e-ink bilgisayarı Pomera‘yı ülke sınırlarının dışına çıkarıyor. Oldukça ilginç bir tasarıma sahip olan Pomera iki adet AA pille çalışıyor.

Pomera esasen yeni bir cihaz değil. İlk modeli 2008’de ortaya çıkan ürün bu yıl 10. yaşını kutluyor. Ancak e-ink bilgisayar geçmişte ne yazık ki sadece Japonya’da Japonca dil seçeneği ile satılıyordu. Firma ise yeni Kickstarter kampanyasıyla bunu değiştirmeye çalışıyor. Pomera’nın mantığı ise oldukça basit. İnsanların çoğu zaman sadece not almak için yanlarında bilgisayar taşıdığını kaydeden şirket, toplantılarda internete girmeninse dikkat dağınıklığına sebep olduğunu belirtiyor. Bu yüzden geliştirilen e-ink bilgisayar teknik olarak sadece not almanızı sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat dağınıklığından uzak çalışma

Hayli kompakt gövdeyle gelen bilgisayarın 6 inçlik ekranı e-ink panelden üretilmiş. Bu da kullanım süresi konusunda kullanıcıların en büyük yardımcısı. Ancak kullanıcıların pil gücü açısından sıkıntı çekeceklerini düşünmüyoruz çünkü cihaz iki adet normal AA pille çalışıyor. Böylelikle istediğiniz an pilleri rahatlıkla değiştirebiliyorsunuz.

Cihazın tasarımının şık göründüğünü söylemek çok güç. Ancak şık olmasından ziyade işlevsel olması ön planda tutulmuş zaten. Katlanabilir bir klavyeyle gelen bilgisayarın klavyesi açıldığında dizüstü bilgisayar klavyesi boyutlarına geliyor. Bu da yazı işlemini kolaylaştırıyor. Esasen bir noktada 6 inçlik ekranı olan telefonunuzu bir klavyeye bağlamışsınız gibi oluyor.

Bilgisayarın bir diğer özelliği ise yazılan yazıları QR kodlara dönüştürebilmesi. iOS uygulaması sayesinde yazılarınızı basit bir şekilde telefonunuza aktarabiliyorsunuz. Teknolojiyle bu kadar iç içeyken Pomera Amerika’da ne kadar ilgi görür bilmiyoruz ancak İngilizce dil desteği ile oradan diğer ülkelere de açılması olası. Cihaz Kickstarter’da 349 dolardan başlayan fiyatlarla satışta.

Video