reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon Macbook pro

Samsung, adeta MacBook Pro almak için 2022’yi bekleyin dedi

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün adeta MacBook Pro almak için 2022’yi bekleyin dedi. Peki neden böyle diyoruz? Cevap 90 Hz OLED paneller.

Samsung, uzun süre önce 90 Hz OLED ekranları / panelleri yüksek rakamlarda seri üretime almış haberiyle gündemde büyük ses getirmişti. Firma bugün bir kez daha bu konuda gündemde.

Bugün yapılan resmi açıklama ile firmanın 14 inç ve 16 inç OLED panelleri seri olarak üretmeye başladığı öğrendik. Bu panellerin direkt olarak dizüstüler için geliştirildiği ve 90 Hz yenileme hızı sunacağı açıklanıyor. Derin gerçek siyahlar ve canlı renkler sunacak bu OLED paneller, 90 Hz yenileme hızı ile akıcı ve göz alıcı bir deneyim vadediyor.

Peki bu “Samsung adeta MacBook Pro almak için 2022’yi bekleyin dedi” cümlesi nereden çıkıyor?

Sağlam kaynaklara göre Apple, 2022’de OLED ekranlı MacBook Pro satışa sunacak. Apple ekranlarını Samsung’dan aldığı için de 2022’de yüzde 99 ihtimalle karşımıza 90 Hz OLED ekranlı MacBook Pro’lar çıkacak.

Kaynaklar Apple’ın OLED ekranı ilk olarak 16 inç MacBook Pro’ya koyacağını düşünüyor ancak bu kesin değil ve 14 inç model de OLED keyfine varabilir. Bu açıdan eğer aceleniz yoksa 2022 model MacBook Pro’ları beklemek mantıklı olabilir. OLED ekran kalitede gerçekten çok ama çok büyük fark yaratıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yakında çıkacak 14 inç ve 16 inç ekranlı MacBook Pro modellerinde 60 Hz LCD ekran olacak

Apple M1X işlemcili 14 inç ve 16 inç ekranlı MacBook Pro modelleri yepyeni bir altyapı üzerine kuruluyor. Bildiğimiz kadarıyla 12,9 inç iPad Pro gibi LCD temelli Mini-LED ekrana sahip olacak yeni modeller ile tasarım güncellenecek ve dizüstülerin bünyesine HDMI ve SD kart yuvası gibi portlar konulacak. Ayrıca ürünlerde şarj için mıknatıs temelli yeni MagSafe de kullanılacak.

Modellerin performansı da yeni Apple Silikon işlemci özelinde yüksek olacak. Yukarıda da bahsettiğimiz M1X isimli yeni Apple Silikon işlemci, sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeğe ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak.

Apple’ın yeni işlemcisi söylendiği kadarıyla 16 ya da 32 adet GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek. Yeni işlemci ile aynı zamanda modeller 64 GB’a kadar RAM ile de donatılabilecek. Bu modeller tam olarak kasım ayında lanse edilebilir.

İlginizi Çekebilir

Şirketin yeni takip aksesuarını gördünüz mü?