reklamı kapat

POPÜLER

Samsung LOG Tasarım

Samsung çalışanlarının grevi süresiz olarak uzatıldı

6.500’den fazla Samsung çalışanı geçtiğimiz günlerde 3 günlük grev kararı aldı. Ses getiren grev bugün süresiz olarak uzatıldı.

Samsung çalışanları geçtiğimiz günlerde ücret ve koşullar konusunda üç günlük tam kapsamlı bir grev kararı almıştı. Samsung bünyesinde çalışan binlerce kişiyi temsil eden sendika, şirketin ikramiyeleri iyileştirmesini ve tatil ödeneklerini artırmasını talep ediyordu. Daha iyi ücret talebiyle iş bırakarak Güney Koreli holdingin yarım asırlık tarihindeki en büyük örgütlü işçi eylemini başlatan çalışanlar ve sendika destekçileri, sağanak yağmur altında Samsung’un Seul’ün güneyindeki en büyük çip üretim komplekslerinden birinin önünde toplanmış ve taleplerini dile getirmişti. “Grev” yazılı kırmızı saç bantları ve siyah yağmurluklar giyen işçiler, yumruklarını havaya kaldırarak sloganlar atmış ve şarkılar söylemişti. Bugün ise Samsung çalışanlarının grevi süresiz olarak uzatıldı. Samsung işçi sendikası, bu kararın şirket yönetiminin talepler hakkında kapsamlı bir görüşme yapmak istememesi üzerine alındığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce, şirket tarihindeki ilk grev gündeme gelmişti. Sendika, 7 Haziran’da bir günlüğüne greve çıkacaklarını duyurmuştu. Bu, 55 yıllık şirketin tarihindeki ilk grev ilanı olmuştu. Sendika yaklaşık 28 bin üye işçisinin olduğunu, bunun da şirketin toplam işgücünün beşte birinden fazlasını oluşturduğunu söylemiş, teknoloji devi ise sendika ile yapılan görüşmelere devam edeceklerini aktarmıştı. Samsung Electronics yönetimi bu yılın başından beri sendika ile ücretler konusunda görüşmeler yürütüyordu ancak iki taraf arasında anlaşma sağlanamamıştı.

Sendika, yüzde 6,5’lik bir ücret artışı ve şirketin kazancına endeksli bir ikramiye talep ediyordu. Reuters haber ajansının aktardığına göreyse şirket bu yıl yüzde 5,1 oranında zam öneriyordu. 2020’ye kadar sendikaya izin vermediği söylenen teknoloji devi, bugün yeni bir Unpacked etkinliği düzenleyecek. Etkinlikte Galaxy Z Flip6, Galaxy Z Fold6, Galaxy Ring ve Galaxy Watch7 ailesi başta olmak üzere çok sayıda yeni ürününü görücüye çıkaracak.

Samsung adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu