reklamı kapat

POPÜLER

otomobil fabrikaları

Büyük kriz; Türk otomotiv endüstrisi grev yapacak!

Türk Metal Sendikası‘nın açıklamalarına göre içlerinde Tofaş, Oyak Renault gibi fabrikalarında olduğu 130 bin otomotiv endüstrisi işçisi grev yapacak!

Şu günlerde Türk otomotiv sanayi sıkıntılı günler geçiriyor. İşverenler ve işçiler arasında sürdürülen görüşmelerin olumlu sonuç vermemesi sonucu sendikalar bir grev yapma kararı aldı. Türkiye’nin en büyük otomotiv fabrikalarından olan Tofaş, Oyak Renault’un da içlerinde bulunduğu 200’den fazla işyerinde 130 bin işçi grev yapacak. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’na bağlı olan işyerinde geçerli olacak grev, otomotiv fabrikası işçilerinin yanı sıra yan sanayi işçilerini de kapsıyor. Tarafların uzlaşamadığı konu ise toplu sözleşme görüşmeleri. Grev açıklamasının ardından sektörde tedirginlik yaşandı. Basında büyük yer bulan grev gelişmesinin nasıl bir etki yapacağı henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv endüstrisinin grevine sanatçı desteği

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak konu ile ilgili, “İşveren ile masada anlaşamadık. Bugün itibarıyla grev kararı aldık. Sendikamız üyelerimizin hak ve özgürlükleri için mücadelesini kararlılıkla sürdürecek, temsil ettiği üyelerinden aldığı güçle yolundan dönmeyecektir. Kararımızın sendikamıza, üyelerimize ve işçi sınıfımıza hayırlı, uğurlu olsun.” dedi. İşçilerin ve sendikaların bu kararına sanat dünyasından da destek geldi. Sanatçı Haluk Levent, 19 Ocak Cumartesi günü yapılacak mitinge katılacağını duyurdu. Bu miting de ayrıca bir basın toplantısı da yapılarak istekler dile getirilecek.

İlginizi çekebilir

2008 çarpışma testi