reklamı kapat

POPÜLER

Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette C8 için sıkıntılı günler; üretim duracak mı?

Ünlü Amerikan spor otomobili Chevrolet Corvette, yeni jenerasyonu olan C8’in üretim aşamasında oldukça sıkıntılı günler yaşıyor.

General Motors‘un başı şu günlerde çalışanları ile belada. Şirketin çalışanları çalışma şartlarından mutlu olmadığı için bir süredir rahatsızlıklarını dile getiriyordu. Bunun sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’nin Otomotiv İşçileri Sendikası ile ortak çalışan işçiler, markaya bir dizi grev düzenledi. Oluşan bu durum GM için hiç de iyi haber değil çünkü  grevlerin maliyeti şimdiden 1 milyar dolar seviyelerini aştı. Uzmanlar bu rakamın daha da artmasından endişe ediyor. Şirket yetkililerin endişe ettiği tek konu maliyetler de değil üstelik. İşçilerin grevi sonrası planlarda büyük aksaklıklar yaşayan markanın ortadan motorlu Chevrolet Corvette’leri teslim etme zamanı da ertelenebilir. Markanın sözcüsü ise yabancı basına yaptığı açıklamalarda olumsuz bir tablo çizmemiş. Stingray üretiminin 2019 sonunda, üstü açılabilir versiyonunun ise 2020 yılında başlayacağını hatırlatan yetkili, grevlerin herhangi bir ertelemeye sebep olup olmayacağını söylemek için erken olduğunu da eklemiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chevrolet Corvette üretimini de etleyen grevin detayları

Sürece baktığımızda grevin başlangıcı çok da uzak bir tarihe dayanmıyor. GM ve sendikalar arasında yapılan konuşmalar sonucu uzlaşma elde edilememesi ile beraber 46 bin işçi ile dev bir greve gidilmişti. Şirketin çok çeşitli üretim bantlarında yapılan bu grev sadece Chevrolet Corvette üretimini de etkilemedi. Markanın bazı fabrikalarında üretim duraklaması yaşanırken GM Meksika’da üretim yapan bir fabrikasında 400’den fazla kişinin işine son verdi. İşten çıkartmalar sonrası daha da alevlenen durum GM’nin kontrolünden çıkmışa benziyor. İşçilerin talepleri arasında kovulan çalışanların tekrar kadroya alınması gibi başlıklar da var.

İlginizi Çekebilir

2019 Peugeot 209 çarpışma testi