reklamı kapat

POPÜLER

2019 Peugeot 208

Merakla bekleniyordu; 2019 Peugeot 208 çarpışma testi sonuçları açıklandı [Video]

Sınıfında son dönemlerin en merak edilen otomobillerden birisi olan 2019 Peugeot 208, potansiyel alıcıların önemli kriterleri arasında yer alacak sonucuyla karşımızda.

Advertisement

2019 Peugeot 208 şu sıralar markasının planlarını değiştiren otomobil olarak basında kendisine yer bulmakla meşgul desek çok da yanlış olmaz. Geçirdiği değişimlerle bir önceki jenerasyondan çok daha fazla ilgi göreceği nispeten tahmin edilen yeni model, son birkaç gündür ise “bu kadar da olmaz” dedirtiyor. Bu ilginin temelinde daha çok elektrikli versiyonun yatıyor olmasıysa kesinlikle üzerine daha çok konuşmamız gereken gelişmeler arasında. Peugeot’nun son yıllardaki yükselişini B sınıfına da yansıttığı 208’in geçmişteki kötü şöhreti bertaraf etme görevlerinden birisi de şüphesiz güvenlik ayağıydı. Peki henüz açıklanan Euro NCAP test sonuçlarında elde edilen derece kullanıcıların beklentilerini karşılayabilecek bir seviyede mi?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 Peugeot 208 güvenlik derecelendirmeleri

Çarpışma testi sonuçlarının detaylarına geçmeden önce yeni Peugeot 208 için paylaşılan ortalama derecenin beş üzerinden dört yıldız olarak açıklandığını bilmek gerekiyor. Bu dört yıldız başlığının detaylarına indiğimizde ise otomobilin; yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 91, çocuk korumasında yüzde 86, yaya korumasında yüzde 56 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 71 oranında başarı elde ettiğini görüyoruz. Özellikle yolcu ve çocuk korumasında çok ciddi başarı elde eden yeni 208’in genel ortalamasını aşağı çekenin yaya koruma sınıfı olduğunu görüyoruz. Standart ekipman bazında yaşanan eksiklikse bunun temel sebeplerinin birisi olarak nitelendirilebilir. Karoser sağlamlığı konusunu ise detaylı çarpışma testi videosunu izleyerek karar vermekte fayda var.