reklamı kapat

POPÜLER

Corvette Stingray

Simetri sevenler yasta; Chevrolet Corvette C8’de ilginç detay

Son günlerde adından sık sık söz ettiren yeni Chevrolet Corvette C8, oldukça ilginç bir tasarım detayı ile karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir Amerikan efsanesi olarak anılan Chevrolet Corvette, yeni modelini 2020 senesi için tanıtmıştı. Tasarımı konusunda farklı görüşler olsa da yeni C8, çoğu otomobil sever tarafından beğenildi. Kaslı gövdesi ve alışıla gelmiş güçlü motoru ile sevenlerini heyecanlandıran model hakkında oldukça ilginç bir detay ortaya çıktı. Detay diyoruz çünkü bahsi geçen konuyu fark etmek gerçekte çok zor. Corvette’in önden çekilmiş bir fotoğrafını yakından inceleceğiniz zaman yan aynalarda bir orantısızlık dikkat çekiyor. CorvetteBlogger adında bir sayfa iki aynanın uzunluklarını ölçmüş ve aralarında 5 cm’den fazla fark olduğunu görmüş. Bu ilginç tasarım detayın sebebinin ise sürücüden uzak kalan ayna için görüşün daha zor olması olarak gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Chevrolet Corvette için bizleri neler bekliyor?

Otomobilin bu jenerasyonunu öne çıkaran temel etmenin motoru olduğunu düşündüğümüzde, gözlerimiz hemen teknik tablo kısmını yoklamaya başlıyor. Sürücünün hemen arkasında konumlandırılan 6,2 litre hacimli V8 makineye iki farklı paket üzerinden sahip olmanın mümkünlüğü söz konusu. Giriş seviyesinde 495 beygir güç ve 630 Nm tork üreten motor veriler ibile hiç fena değil. Yeni jenerasyon ile birlikte bizleri üzen bir gelişme daha yaşandı. Corvette ürün gamı artık manuel şanzıman seçeneğine de veda ediyor. Sadece 9 ileri çift kavrama şanzımanı sunan GM, gücün aktarımını ise arkadan itişli dinamikler üzerine kurmuş durumda.

Modelle ilgili açıklanan performans verileri de oldukça etkileyici. Çünkü Corvette süper sport sınıfının hep ağır abisi olarak bilinirdi. Giriş seviyesi versiyonuyla 0’dan 100’e hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlayacağını görüyoruz. Bu verilerin elde edilmesinin en büyük yardımcısı ise hiç şüphesiz kargon fiber alaşımdan faydalanılan gövde. Biraz önce bahsettiğimiz “ağır abi” lakabı bu model için kullanılmayacak gibi duruyor. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte 1.530 kilogramlık bir otomobilin ortaya çıkarılmış olması da başarılı olarak nitelendirilmesi gereken noktalar arasında. Çünkü kullandığımız çoğu sıradan otomobil bile 1.500 kilogramın üzerinde. Amerika’da yer alan tesislerde bu yılın sonunda üretim bandına çıkacak olan yeni Corvette’ın 60.000 doların altında etiket fiyatına sahip olacağı açıklandı.

İlginiz Çekebilir

Çok özel bir performans canavarı