reklamı kapat

POPÜLER

2020 Corvette
Corvette Stingray

Efsane tarihinde ilk kez ortadan motorlu; karşınızda 2020 Corvette Stingray [Video]

Merakla beklenen tanıtımın gerçekleşmesiyle tüm soruları cevaplar hale gelen 2020 Corvette Stingray, yepyeni sürüş dinamikleriyle geliyor.

50’li yılların başlarına dayanan geçmişiyle Amerikan spor otomobil tarihi için bir dönüm noktası olan Corvette için bu kez kendi içerisinde yeni yola girme vakti. Sızıntıları, kamuflajlı görselleri ve dedikodularıyla uzun süredir özellikle dış basının gündeminde olan C8 kodlu 2020 Corvette, düzenlenen özel etkinlike birlikte örtülerinden kurtuldu. Sekizinci jenerasyonuyla yollarda olacak ve Stingray ismininin devamlılığını sağlayacak olan bu modeli diğer tüm jenerasyonlardan ayıran kısmı isi motor yapısı olarak kayıtlara geçecek. Tarihinde ilk kez ortadan motorlu olarak üretilen Corvette, bir dönem konsept olarak gerçekleştirilen rüyanın gerçeğe dönüşmüş şekli olarak da kabul edilebilir. Sürüş dinamiğini tamamen değiştirecek olan yeni yerleşimle birlikte General Motors tasarımcılarının oldukça gergin bir tasarım felsefesi belirlemiş olması da, karşımızda bambaşka bir otomobil olduğu hissini dışarıdan vermeye başlıyor.

Corvette Stingray

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Corvette hakkında öne çıkan detaylar

Otomobilin bu jenerasyonunu öne çıkaran temel etmenin motoru olduğunu düşündüğümüzde, gözlerimiz hemen teknik tablo kısmını yoklamaya başlıyor. Sürücünün hemen arkasında konumlandırılan 6,2 litre hacimli V8 makineye iki farklı paket üzerinden sahip olmanın mümkünlüğü söz konusu. Giriş seviyesinde 495 beygir güç ve 630 Nm tork üreten motor, performans paketiyle 495 beygir güç ve 637 Nm torkla da tercih edilebiliyor. Motor dinamikleriyle birlikte Corvette ürün gamı artık manuel şanzıman seçeneğine de veda ediyor. Sadece 9 ileri çift kavrama şanzımanı sunan GM, gücün aktarımını ise arkadan itişli dinamikler üzerine kurmuş durumda.

Modelle ilgili açıklanan performans verilerine baktığımızda ise giriş seviyesi versiyonuyla 0’dan 100’e hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlayacağını görüyoruz. Bu verilerin elde edilmesinin en büyük yardımcısı ise hiç şüphesiz kargon fiber alaşımdan faydalanılan gövde. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte 1.530 kilogramlık bir otomobilin ortaya çıkarılmış olması da başarılı olarak nitelendirilmesi gereken noktalar arasında. Amerika’da yer alan tesislerde bu yılın sonunda üretim bandına çıkacak olan yeni Corvette’ın 60.000 doların altında etiket fiyatına sahip olacağı açıklandı.

Video